Grypa ptaków bardzo groźna. Wojewoda zaapelował do hodowców

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Anna Jowsa PAP, (zac) | redakcja@agropolska.pl
22-01-2020,19:05 Aktualizacja: 22-01-2020,19:18
A A A

W związku z odnotowaniem w 2020 roku ognisk ptasiej grypy na terenie Wielkopolski, wojewoda Łukasz Mikołajczyk zaapelował do mieszkańców regionu i hodowców o przestrzeganie podstawowych zasad higieny oraz bioasekuracji w celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia wirusa.

Do tej pory w Wielkopolsce potwierdzono cztery przypadki grypy ptaków w regionie. Pierwszy ujawniono 31 grudnia ub. roku w Topoli Osiedlu w powiecie ostrowskim; wirus wystąpił na fermie, gdzie hodowano 65 tys. kur niosek.

drób, dolnośląskie, ptasia grypa, grypa ptaków, H5N8

Ognisko ptasiej grypy w powiecie legnickim

W jednym z gospodarstw w miejscowości Strupice wykryto ognisko ptasiej grypy (H5N8). Stado drobiu zostało już zutylizowane. Wojewoda dolnośląski wydał rozporządzenie określające m.in. obszary zapowietrzone i zagrożone chorobą. Ptasia grypa nie...
Wszystkie ptaki zostały zutylizowane w zakładzie w Śmiłowie niedaleko Piły. Drugi przypadek wystąpienia wirusa potwierdzono 13 stycznia na fermie w miejscowości Zalesie w pow. kolskim, gdzie wybito 6 tys. gęsi. Kolejne przypadki potwierdzono kilka dni później - w gospodarstwie w miejscowości Słaborowice, gdzie hodowano 21 tys. kaczek, oraz w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie wirusem ptasiej grypy zostało zarażone stado 9 tys. kaczek.

Wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk podkreślił w apelu, że wirus ptasiej grypy nie jest niebezpieczny dla ludzi; do tej pory nie notowano przeniesienia infekcji na człowieka.

"Człowiek, nie zachowując odpowiednich środków bezpieczeństwa, może jedynie przenosić wirusa grypy ptaków na butach, odzieży czy nawet rękach. W celu zminimalizowania ryzyka przeniesienia wirusa należy przestrzegać podstawowych zasad higieny oraz bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu" - wskazał wojewoda.

Jak przypomniał, należy unikać kontaktu z ptactwem, szczególnie dziko żyjącym. Wskazał, by przy kontakcie z ptakami, np. w gospodarstwach, gdzie hodowany jest drób, używać jednorazowych rękawiczek i bezwzględnie myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i hodowlanym.

ptasia grypa, służby weterynaryjne, wysoce patogenny wirus H5N8

Ptasia grypa wróciła po 3 latach

Ukraina i Czechy zgłosiły pojawienie się po trzech latach pierwszych przypadków wysoce patogennego wirusa ptasiej grypy H5N8. Z kolei na Słowacji wykryto jego drugi przypadek. Za naszą wschodnią granicą choroba pojawiła się na fermie na...

W apelu wskazano również, że ptasie jaja i mięso drobiowe należy trzymać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, aby nie miały styczności z inną żywnością, ponadto unikać należy spożywania surowych jaj.

Podkreślono także, że zamrożenie mięsa nie niszczy wirusa ptasiej grypy; mięso drobiowe, przetwory drobiarskie i jaja poddane muszą zostać odpowiedniej obróbce cieplnej w temperaturze minimum 70 st. C - wirus ptasiej grypy w tej temperaturze ginie.

Wielkopolski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny poinformował, że przedstawiciele Państwowej Inspekcji Sanitarnej w województwie wielkopolskim prowadzą w dalszym ciągu wzmożony nadzór nad sprzedażą mięsa drobiowego i produktów z nich wytworzonych w sklepach, na targowiskach oraz miejscach żywienia ludzi.

Podczas kontroli sanitarnych zwracają oni również szczególną uwagę na pochodzenie, identyfikowalność i legalność produktów mięsnych.




 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA