Eksport jaj wylęgowych na minusie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
23-03-2017,10:25 Aktualizacja: 23-03-2017,10:46
A A A

W 2016 roku unijni eksporterzy wysłali do państw trzecich 1.272 mln jaj wylęgowych, czyli o 5 proc. mniej niż rok wcześniej. W strukturze towarowej wywozu dominowały jaja kurze - 1 251 mln sztuk (-6 proc. r/r), a pozostałą część stanowiły indycze i gęsie - 21 mln sztuk (+75 proc. r/r).

W ubiegłym roku najważniejszy dla sektora reprodukcji w UE, pod względem wielkości realizowanych wysyłek, okazał się rynek rosyjski, na który sprzedano 581 mln sztuk (-15 proc. r/r) jaj wylęgowych - informuje w swojej analizie Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

ptasia grypa, eksport drobiu, H5N8

Ptasia grypa hamuje eksport

Hodowcy drobiu wciąż boją się ptasiej grypy. Region, w którym pojawia się jej ognisko jest czasowo wyłączony z eksportu. Według przepisów Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt kraj może otworzyć rynek dopiero po trzech miesiącach od...

Bardzo duże znaczenie dla podmiotów eksportujących poza Wspólnotę miał handel z kontrahentami z Iraku (219 mln jaj), z Libii (92 mln jaj) oraz z Ukrainy (54 mln jaj). Udział wywozu do tych państw sięgał prawie 30 proc. ogólnego wolumenu wysyłek.

- Wysoką dynamikę wywozu w 2016 r. obserwowano w sprzedaży jaj wylęgowych na perspektywicznych rynkach krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Do Libii eksport wzrósł  o 18 proc., do Iraku o 38 proc. Istotny wzrost wywozu, głównie  jaj wylęgowych kurzych, zarejestrowano dla wysyłek zrealizowanych do Zjednoczonych Emiratów Arabskich (+129 proc.) i Omanu (+327 proc.) - zauważa Katarzyna Gawrońska, główny specjalista w KIPDiP.

W grupie największych unijnych eksporterów jaj wylęgowych znalazły się: Holandia 320 mln (-5 proc.), Belgia 296 mln (+24 proc.), Niemcy 160 mln (+1,7 proc.), Czechy 115 mln (+8 proc). Wymienione państwa są odpowiedzialne za 70 proc. unijnego eksportu.

ptasia grypa, drób, walka z ptasią grypą, bioasekuracja, mazowsze, pułtusk

Ptasia grypa. Wymogi rosną, a wielu rolników i tak robi co chce

Wprowadzony zostanie nakaz zabezpieczenia słomy przez umieszczanie jej w budynkach, a na polach pod szczelnym przykryciem. Dojdzie też obowiązek jej odkażania. Czy kolejne wymogi związane ze zwalczaniem ptasiej grypy będą jednak przestrzegane?...

Polska w 2016 roku sprzedała do państw trzecich 25 mln jaj wylęgowych, co oznacza spadek w skali roku o 6 proc.

Gawrońska uważa, że na utrudnienia w handlu i ujemny roczny wynik w eksporcie z UE do pozaujninych państw wpłynęły z pewnością bariery związane z występowaniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terytorium Wspólnoty.

W zależności od kraju restrykcje w wywozie obowiązywały w odniesieniu do obszaru całego kraju, bądź z zastosowaniem regionalizacji wyłącznie dla regionów dotkniętych wirusem.

Import jaj wylęgowych do UE w 2016 r. zmalał o prawie 9 proc. do 31 mln sztuk.

Na liście największych odbiorców znalazły się: Holandia, Hiszpania, Polska, Francja, Niemcy. W 99 proc. dostawy pochodziły ze Stanów Zjednoczonych i Kanady.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA