Ceny eksportu drobiu zależą od krajowych stawek

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: KIPDiP, (em) | redakcja@agropolska.pl
14-02-2017,12:35 Aktualizacja: 14-02-2017,13:06
A A A

Ceny, jakie nasi eksporterzy uzyskiwali w 2016 roku za tuszki kurcząt były bardziej zależne od sytuacji w Polsce niż od stawek obowiązujących na rynku państwa, do którego wysyłali towar - wynika z analizy eksportu mięsa brojlerów, którą przeprowadziła Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz.

Opracowanie potwierdza też, że głównym atutem polskich eksporterów na rynkach międzynarodowych jest niska cena. Stawki płacone naszym firmom w Europie za tuszki kurcząt rzeźnych (65 proc.) były od kilku do kilkudziesięciu procent niższe niż ceny raportowane przez Komisję Europejską, jako rynkowe w danym kraju.

Mariusz Szymyślik, Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz, ptasia grypa, drób, produkcja drobiu

Polska zostawia w tyle innych producentów drobiu

W 2016 roku Polska umocniła się na pozycji największego producenta drobiu w Europie. Według danych Eurostatu, o ubojach za 11 miesięcy 2016 roku, wytwórczość tego gatunku mięsa w naszym kraju wzrosła o 13,5 proc., a w UE średnio o niespełna...

W Niemczech nasi eksporterzy akceptowali w zeszłym roku ceny odbiegające od przeciętnych średnio o 36 procent, w Czechach o 29 procent, na Słowacji i w Holandii o 18 procent, a w Wielkiej Brytanii o 9 procent. Z drugiej jednak strony, stawki płacone za granicą były średnio o kilkanaście procent wyższe niż u nas.

Obserwowane w 2016 roku zmiany cen eksportowych tuszek kurczęcych były w bardzo dużym stopniu skorelowane z ruchami stawek na rynku polskim, a prawie w ogóle nie zależały od zmian na rynkach docelowych. Sytuacja wygląda tak, jakby nasze firmy w negocjacjach z zagranicznymi partnerami kierowały się polską dynamiką cenową, a nie rynku docelowego.

- Wykresy z miesięcznymi zmianami cen w Polsce niemal pokrywają się z wykresami miesięcznych zmian cen uzyskiwanych przez eksporterów w większości państw Unii Europejskiej - mówi Mariusz Szymyślik, dyrektor Krajowej Izby Producentów Drobiu i Pasz. Jego zdaniem może to świadczyć o tym, że polski eksport ma raczej charakter defensywny, czyli jest przede wszystkim uzupełnieniem sprzedaży krajowej.

Wśród naszych głównych, europejskich kierunków eksportowych wyróżnia się Francja. Firmy sprzedające na tamten rynek były w stanie zapewnić sobie ceny niższe tylko o około 2 proc. od średnich w tym kraju i aż o 83 procent wyższe od polskich stawek.

*****
Analiza KIPDiP dotyczy handlu zagranicznego mięsem kurcząt brojlerów, świeżym lub chłodzonym, klasyfikowanym jako 65-proc. tuszki. Opracowanie opiera się na danych od stycznia do listopada 2016 roku, pozyskanych z Komisji Europejskiej, Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Finansów.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA