Żywiec wołowy w Polsce musi być droższy

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
28-12-2015,15:00 Aktualizacja: 28-12-2015,12:32
A A A

Niskie spożycie wołowiny na jednego mieszkańca, niskie ceny skupu w zakładach mięsnych w naszym kraju, niejasne oznakowanie produktów, mięso pochodzące od bydła ras mlecznych i wreszcie brak współpracy hodowców z przemysłem przetwórczym. To największe bolączki producentów bydła mięsnego w Polsce.

Wszyscy producenci rolni starają się spełniać wymogi narzucane im przez przetwórców. W przypadku hodowców bydła mlecznego, mimo powoli ustępującego kryzysu, ceny surowca są na poziomie gwarantującym opłacalność. Tymczasem hodowcy bydła mięsnego ciągle nie mogą liczyć na satysfakcjonujące ich stawki w skupie.

wołowina, bydło mięsne, opasy, cielęta

Wołowina nadal mało popularna w Polsce. 74 proc. produkcji trafia na eksport

Populacja krów mamek w ubiegłym roku w Polsce wynosiła 142800 sztuk co stanowiło zaledwie 6,8 proc. liczby wszystkich krów w naszym kraju. Populacja aktywna krów ras mięsnych i mieszańców czyli taka, w której...

- Musimy zmusić przemysł mięsny do tego, żeby nasza praca była godziwie wynagradzana. Nie może być tak, że staramy się z całych sił, inwestujemy w genetykę, produkujemy doskonałe buhaje, a otrzymujemy za nie niską cenę - mówi Zygmunt Jodko, prezes spółki Agro Bieganów utrzymującej stado rasy limousine.

Polska eksportem wołowiny stoi, to niezaprzeczalny fakt. Według prognoz Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej, w 2015 r. eksport bydła, mięsa wo­łowego i przetworów wyniesie ogółem 358 tys. ton. Nie każdy może sobie jednak pozwolić na eksport opasów np. do Grecji.

- Żeby produkcja opasów była opłacalna nasze zakłady mięsne muszą płacić ponad 9 zł za buhaje w wadze 650-680 kg. Są w naszym kraju ubojnie które tyle właśnie oferują i to bez uboju rytualnego, ale niestety należą do nielicznych - mówi Zygmunt Jodko.

Więcej na temat polskiego rynku wołowiny będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Bydło nr 1/2016. ZAPRENUMERUJ

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA