Więcej bydła na południu Polski? Resort zachęca do hodowli ras mięsnych

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
30-10-2017,8:30 Aktualizacja: 30-10-2017,8:49
A A A

Według posła Jana Warzechy (PiS) na Podkarpaciu i w Małopolsce są olbrzymie, niewykorzystane obszary pod produkcję rolną ze względu na krótki okres wegetacji. - Nie można uprawiać wielu roślin, natomiast są to wspaniałe tereny do hodowli bydła mlecznego - przekonywał.

- Rozumiem, że odbudowa stada bydła mlecznego do poziomu z lat 70. i 80. nie jest łatwa, ale przy szczególnym wsparciu dla hodowców w ciągu kilku lat jest to możliwe. Chciałbym zapytać, czy ministerstwo i ARiMR o tym myślą? Czy moglibyśmy być eksporterem mleka w proszku do Chin w większym zakresie? Wiemy, że obecnie nie jesteśmy w stanie zaopatrzyć 1/4 jednej prowincji, ale być może pojawiłaby się taka szansa w przyszłości - zastanawiał się parlamentarzysta.

bydło mięsne, wołowina, rynek Polski

Polski rynek wołowiny będzie rozwijał się nadal

Liczba krów mlecznych w Polsce spada, a rośnie pogłowie młodego bydła, które jest przeznaczane na opas. W okresie od 2005 do 2017 r. jego liczba wzrosła o 76 proc.   Agro Days, którego organizatorem była firma De Heus,...

Według Jacka Boguckiego, wiceministra rolnictwa ze względu na położenie Chiny mają dostęp do rynków, które potrafią zaoferować sproszkowane mleko w korzystnej cenie.

- Mówię o zdecydowanie większym od Polski producencie, czyli o Nowej Zelandii, która z nami tam konkuruje. Chociaż mleko w proszku jest wysyłane głównie poza UE, to jednak odległe rynki nie są atrakcyjne dla naszych eksporterów. Wystarczy dodać, że około 50 firm ma w tej chwili możliwość sprzedawania do Chin, ale nie wykorzystuje tego. A więc cena jest też barierą - zaznaczał wiceminister.

I dalej objaśniał. - Jeśli chodzi o tereny podkarpackie, to myślę, że konkurowanie z Nową Zelandią w produkcji mleczarskiej, ekstensywnej, bo tak zrozumiałem wypowiedź, nie byłoby wskazane dla Polski. U nas ten rodzaj produkcji mleczarskiej się nie rozwinął i chyba nie rozwinie się, chociaż mamy pewne atrakcyjne tereny pod względem takiej produkcji. Bardziej zachęcamy rolników do produkcji bydła mięsnego.

wołowina, rynek mięsa, ceny wołowiny, bydło, eksport wołowiny

Są nowe prognozy dla rynku wołowiny. Eksperci nie przewidują wstrząsów

Unijna produkcja wołowiny w 2017 roku będzie utrzymywać się na stabilnym poziomie i wyniesie 7,89 tysięcy ton - prognozują eksperci Komisji Europejskiej. W ostatnich trzech latach wytwórczość tego gatunku mięsa była napędzana przede...

Wiceszef resortu podkreślił też, że w tym roku pierwszy raz od wejścia Polski do UE udało się uruchomić program, w ramach którego była do zdobycia znacząca dotacja dla rolników na poprawę materiału hodowlanego, w zakresie bydła mięsnego i mlecznego (zakup jałówek). - Kilkadziesiąt milionów złotych zostało skierowanych na ten cel. Mam nadzieję, że przekazane środki przyniosą efekty w najbliższych latach - mówił Bogucki.

Zdaniem posła Jarosława Sachajki (Kukiz15) trudno mówić o ekstensywnej produkcji mlecznej, a tym bardziej o jej opłacalności, skoro nie mamy żadnego prawidłowego materiału hodowlanego. - Nie mamy polskiej rasy, która nadawałaby się do tego celu. Jest to dwudziestoletnia, jeśli nie trzydziestoletnia zaszłość. W  Irlandii taka hodowla dobrze się sprawdza, bo mają swoje rasy. Norwegia ma też swoje rasy. A w Polsce postawiliśmy na obcą rasę i zupełnie nie ma opłacalności produkcji mleka - argumentował.

Poseł odniósł się również do wspomnianego, dotowanego zakupu jałówek. - Dochodzą do mnie głosy, że duża część z tych pieniędzy została, niestety, zmarnowana. Jeżeli ojciec synowi, syn ojcu sprzedaje i obrót jałówkami jest w ramach niby dwóch gospodarstw, a tak naprawdę w ramach jednego, to myślę, że trzeba o tym szerzej porozmawiać - zaznaczył na koniec Sachajko.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA