W dziewięciu województwach nastąpił wzrost pogłowia bydła
Korzystne warunki naturalne do chowu bydła oraz utrzymujący się popyt eksportowy na polską wołowinę, przede wszystkim ze strony krajów UE, sprzyjają wzrostowi pogłowia bydła w naszym kraju.
W czerwcu 2018 r. krajowe pogłowie bydła ogółem liczyło 6 201 tys. sztuk, tj. o 0,9 proc. więcej niż przed rokiem - informuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Opasa rasę simental. To jego specjalność
Liczebność młodego bydła w wieku 1-2 lat zwiększyła się o 1,9 proc. w porównaniu z czerwcem 2017 r. Według danych GUS na czerwiec 2018 r. stado bydła w wieku powyżej 2 lat wzrosło o 2,2 proc., a cieląt zmniejszyło się o 2,0 proc.
Chów bydła koncentruje się głównie w Polsce środkowo-wschodniej. Regionami o największym udziale pogłowia są: woj. mazowieckie (18,6 proc.), wielkopolskie i podlaskie (po 16,5 proc.), w których łącznie zlokalizowane jest 52 proc. krajowego pogłowia bydła.
Z danych GUS wynika, że w czerwcu 2018 r. w dziewięciu województwach nastąpił wzrost pogłowia w odniesieniu do czerwca 2017 r., w tym również w województwach o największej koncentracji bydła, tj. w woj. mazowieckim - o 2,6 proc., wielkopolskim - o 1,9 proc i podlaskim - o 0,3 proc.
Redukcję pogłowia odnotowano w siedmiu województwach. Największy spadek w pogłowiu wystąpił w woj. podkarpackim (o 9,9 proc.), które jest obszarem o najmniejszej liczebności bydła, a najmniejszy - w woj. kujawsko-pomorskim i lubelskim (po 0,2 proc.).