Superczempiony Narodowej Wystawy Zwierząt Hodowlanych
Najważniejsze wydarzenie dla hodowców bydła, czyli XXX Narodowa Wystawa Zwierząt Hodowlanych, odbyła się w dniach 12-14 maja na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.
Hodowcy wybudowali oborę mimo licznych przeszkód
Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka była odpowiedzialna za ekspozycję bydła mlecznego.
W wystawie wzięło udział 31 hodowców. Zaprezentowali oni jałówki i krowy rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej odmian HO i RW, które stanowiły 70% całej stawki krów mlecznych, a także innych ras tj. simentalskiej, polskiej czerwonej, jersey i montbeliarde.
Komisja sędziowska, której przewodniczył Torben Melbaum z Niemiec, przy pomocy Marcina Janowskiego i Romana Januszewskiego wybrała spośród nich 16 czempionów. Przyznała także trzy tytuły superczempiona.
Superczempion w kategorii jałowic trafił do Ośrodka Hodowli Zarodowej Dębołęka za sztukę Teama 33 po buhaju Benicio i Koden.
Tytuł superczempiona wśród krów zdobyła została O’Kalibra 1 należąca do Stadniny Koni w Dobrzyniewie po buhaju Awesome Red i Atwood. Mlecznica ta została także nagrodzona za najpiękniejsze wymię wystawy.
Od dwóch lat opasają bydło na sucho
W rasach kolorowych superczempionem została krowa rasy simental Serenada po buhaju Halleluja i Wille ze stada Andrzeja Waisa.
Za ekspozycję bydła mięsnego odpowiedzialny był Polski Związek Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Tytuł najpiękniejszego zwierzęcia w ramach tej wystawy uzyskał buhaj rasy limousine należący do Zbigniewa Kołoszyca.
Organizatorami wydarzenia były Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt, związki hodowców zwierząt oraz Grupa MTP. (lew)
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)