Stres cieplny u bydła. Jakie są jego skutki?
Stres cieplny negatywnie wpływa na rozród, pobranie paszy i wydajność mleczną. Powoduje również gorsze wyniki w odchowie cieląt.
Jesteśmy dla Ciebie – wyzwania w dobie zmian klimatycznych. Pod takim hasłem odbyła się konferencja zorganizowana przez firmę WWS Polska we współpracy z Nutrex Polska.
Schładzanie krów klimatyzacją wyparną
Stres cieplny u bydła był rozpatrywany w kontekście między innymi rozrodu, żywienia i produkcji mleka. Nie zabrakło również doniesień na temat cieląt.
Konferencję rozpoczęli Tomasz Tyszecki z firmy WWS Partner oraz Dawid Kleczewski z firmy Nutrex Polska.
Dr Michael Reid z firmy TechMix mówił o wpływie stresu cieplnego na fizjologię rasy holsztyńsko-fryzyjskiej.
- Zmniejszony przepływ krwi przez jelita, wyższa temperatura ciała, mniejsze wchłanianie składników odżywczych powodują zmniejszone zaopatrzenie jelita w tlen i te składniki, stres oksydacyjny i osmotyczny. To wszystko prowadzi do nieszczelnego jelita - mówił Michael Reid.
Dr John Cook z firmy WWS Global Dairy Solutions mówił o ekonomicznych skutkach występowania stresu cieplnego.
- Szacowane straty z wyniku stresu cieplnego w USA wynoszą od 850 mln do 1,5 mld rocznie lub więcej. W przypadku krów zasuszonych są one szacowane na 800 mln dolarów, a cieląt 600 mln dolarów - podkreślał Cook.
Stres cieplny kosztuje nawet 400 zł na krowę rocznie
W drugiej części spotkania opowiedział o technicznych rozwiązaniach pomocnych w walce z wysokimi temperaturami w budynkach inwentarskich.
Bob Fox z firmy WWS Global Dairy przedstawił konsekwencje stresu cieplnego w rozrodzie krów.
- Tylko zastosowanie dodatkowych wentylatorów w oborze latem w najcieplejsze miesiące, wpływa na obniżenie stresu cieplnego oraz mniejszy spadek procentowy parametru conception rate. Wydatek poniesiony na zakup tych urządzeń szybko się zwraca - zapewniał Bob Fox.
Kurt Van de Mierop z firmy Nutrex mówił o endotoksynach.
- Do głównych skutków związanych z działalnością endotoksyn u krów mlecznych należą immunosupresja, stłuszczenie wątroby, zmniejszone zdrowie jelit i wymienia, problemy z rozrodem, mniejsze spożycie paszy, kulawizny, czy przemieszczenie trawieńca - mówił Kurt Van de Mierop dodając:
- Mogą być one poważniejsze przy wspólnym działaniu endotoksyn i mikotoksyn
CalfCam czyli AI na straży krowich porodów
Dr Francisco Ysunza z firmy Diamond V opowiedział o zdrowiu żwacza w warunkach stresu cieplnego.
- W okresie stresu cieplnego temperatura żwacza jest tylko o około 0,5 stopnia wyższa niż wewnętrzna ciała krów. Wysokoprodukcyjne sztuki wytwarzają niemal 50% więcej ciepła niż zasuszone - mówił Francisco Ysunza dodając:
- Piją one więcej wody, jedzą mniej paszy i produkują oraz wchłaniają mniej lotnych kwasów tłuszczowych. Stres cieplny obniża również pH żwacza
Dr Rodrigo Garcia z firmy TechMix mówił o praktycznych rozwiązaniach stosowanych podczas stresu cieplnego. Zaprezentował produkt Bovine Bluelite.
Drugiego dnia odbyły się warsztaty praktyczne w gospodarstwie Czacz należącym do Poznańskiej Hodowli Roślin Sp z o.o.
Więcej informacji na temat spotkania i poruszanych podczas niego tematów będzie można znaleźć w kolejnym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło".
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)