Hodowcy bydła i producenci mleka już od stycznia przyszłego roku będą mogli korzystać z nowego programu do zarządzania stadem. O jego możliwościach i zaletach rozmawiali specjaliści podczas Podlaskiego Forum Bydła.
"CGen korekcja" to aplikacja przeznaczona do rejestrowania wyników korekcji racic w trakcie jej wykonywania. Ma ona służyć do zbierania danych w celu przeprowadzenia analizy wartości hodowlanej krów pod względem odporności...
Podlaskie Forum Bydła odbyło się 25-26 listopada w Piątnicy w woj. podlaskim. Głównym tematem spotkania było zarządzanie stadem z programem Stado OnLine (SOL), który został opracowany przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).
- SOL jest nie tylko programem do zarządzania stadem, ale także platformą umożliwiającą wymianę danych o zwierzętach oraz ułatwiającą świadczenie usług potrzebnych hodowcom - tłumaczył dr hab. Krzysztof Słoniewski z PFHBiPM.
Program jest aplikacją dostępną z każdego miejsca z zasięgiem sieci internetowej. Wprowadzanie danych do SOL polega na klikaniu gotowych opisów, co ułatwia i skraca czas uzupełniania informacji o zwierzętach.
Prace nad programem rozpoczęły się wiosną 2015 r. Rok później ruszyły testy w kilkunastu gospodarstwach. Obecnie kończą się przygotowania do wdrożenia programu. Jest ono planowane w styczniu 2018 r.
Temat dotyczący analizy żywienia jako elementu zarządzania stadem krów mlecznych przedstawił prof. dr hab. Włodzimierz Nowak z UP w Poznaniu, a o wykorzystaniu SOL do monitorowania zaburzeń metabolicznych opowiedział prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z UR w Krakowie.
ASF spustoszył gospodarstwa na wschodzie Polski, grypa drobiu jest w odwrocie, ale nadal straszy. Czy rolnicy muszą obawiać się kolejnych masowych schorzeń zwierząt? - Guzowata choroba skóry u bydła to będzie następny problem - mówi...
- Program pozwala na monitorowanie zaburzeń metabolicznych zarówno u pojedynczych krów jak i w całym stadzie oraz analizę zebranych danych. Umożliwia on również nie tylko bieżące zarządzanie stadem, ale także efektywną prewencję zaburzeń metabolicznych - tłumaczył Zygmunt Kowalski.
O zarządzaniu zdrowiem i rozrodem stada za pomocą programu SOL opowiedział prof. dr hab. Jan Twardoń z UP we Wrocławiu.
- SOL posiada bardzo mocno rozbudowane moduły dotyczące zdrowia i rozrodu krów w zarządzanym stadzie. Można w nie wpisywać zdarzenia, do których zaliczamy objawy fizjologiczne i chorobowe, rodzaj postępowań diagnostycznych, diagnozę, przyjęty rodzaj profilaktyki lub terapii, a także obu postępowań jednocześnie - mówił Jan Twardoń.