Aplikacja dla hodowców bydła i korektorów racic
"CGen korekcja" to aplikacja przeznaczona do rejestrowania wyników korekcji racic w trakcie jej wykonywania. Ma ona służyć do zbierania danych w celu przeprowadzenia analizy wartości hodowlanej krów pod względem odporności na ich schorzenia.
"CGen korekcja" jest częścią projektu o tej samej nazwie, który ma na celu doskonalenie genetyczne zdrowotności racic, a w kolejnym etapie budowanie populacji referencyjnej w Polsce i prowadzenie selekcji genomowej na cechy zdrowotności.
Hodowcy, dzięki tej aplikacji będą dysponować cennymi informacjami na temat aktualne sytuacji dotyczącej racic w ich stadzie, którymi mogą się podzielić z lekarzem weterynarii.
Krowy rasy montbeliarde są wydajne i zdrowe
Korektor racic obsługujący aplikację ma do wyboru długą listę schorzeń. Są one określane za pomocą zaczerpniętych z atlasu ICAR skrótów, które trzeba poznać i zapamiętać. Każde z dostępnych do wyboru schorzeń racic może być wpisywane w trzystopniowej skali.
Korektor może zgłaszać także wszystko co nie jest chorobą czyli np. swoje sugestie dotyczące brakowania danych krów ze względu na zły stan racic czy trwałą kulawiznę a także m. in. konieczność założenie opatrunku lub bloku oraz zamieścić sugerowany termin ich zdjęcia.
Hodowca podobnie jak korektor ma prawo rejestrować zmiany w aplikacji. Może więc wpisywać do niej swoje uwagi i spostrzeżenia. W takim przypadku są one zapisywane z aktualną datą oraz są opisywane konkretnym loginem czyli np. imieniem i nazwiskiem rolnika. Właściciel stada nie może przy tym edytować wpisów wykonanych przez korektora.
- Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego projektu. Obawiałem się, że obsługa aplikacji podczas pracy będzie trudna. Zastanawiały mnie organizacyjne sprawy m. in. jak zamontować tablet na poskromie, czy krowy go nie uszkodzą itd. Ponadto czy "CGen korekcja" będzie miała wsparcie techniczne. Szybko okazało się jednak, że moje obawy były bezpodstawne - mówi Karol Jaroch, korektor racic i użytkownik aplikacji "CGen korekcja".
Masło znowu drożeje. Mleko w skupie również
Twórcy projektu organizują szkolenia dla osób wykonujących korekcję racic w ramach projektu "CGen korekcja". Pierwsze z nich odbyło się w maju w Poznaniu. Wzięło w nim udział 37 osób, a do projektu zgłosiło się 17 firm. Na podstawie tej współpracy zgłaszane były uwagi do aplikacji.
- Kiedyś korektor był naszym częstym gościem. Swoją pracę zapisywał na kartach papieru. Do dziś mamy mnóstwo segregatorów zapełnionych notatkami. Dzięki aplikacji nie musimy już pracować w ten sposób. Wszystko jest w jednym miejscu - przyznają Maciej Latos i Karolina Kucharska-Latos, hodowcy z miejscowości Stronno w woj. kujawsko-pomorskim, którzy jako jedni z pierwszych producentów mleka w Polsce korzystają oni z "CGen korekcja".
- Dla nas jako hodowców najważniejszy jest czas. Każda aplikacja, która gromadzi wiele danych oraz informacji w jednym miejscu oraz dokonuje ich analizy jest godna uwagi i polecenia - dodaje Karolina Kucharska-Latos.
Więcej informacji na temat aplikacji "CGen korekcja" można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 6/2017. ZAPRENUMERUJ