Seksowanie nasienia metodą Sexcel

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Remigiusz Kryszewski | redakcja@agropolska.pl
03-11-2017,10:00 Aktualizacja: 03-11-2017,17:34
A A A
Proces seksowania nasienia polega na segregacji chromosomów i eliminacji komórek męskich. Przyspiesza on rozwój genetyczny stada dzięki uzyskiwaniu większej liczby cieląt płci żeńskiej. 
 
Agro Days - Dni Hodowcy był okazją to poruszenia tematu dotyczącego rozrodu bydła mlecznego. Karol Sass z firmy ABS w swoim wykładzie przedstawił nową technologię seksowania nasienia zwaną Sexcel.
 
W procesie sortowania nasienia metodą Sexcel wykorzystuje się różnicę wielkości między chromosomem męskim, a żeńskim. 
 
produkcja mleka, zysk z produkcji, MMM

Jak kontrolować zysk z produkcji mleka?

Wielu hodowców i producentów mleka skupia się jedynie na kwocie jaką płaci im mleczarnia za odebrany surowiec. Zapominają często, że zysk z prowadzonej działalności w dużym stopniu zależy od kosztów ponoszonych na produkcję....
 
 
- Chromosom żeński jest większy od męskiego i zawiera 3,8 proc. więcej całościowego DNA, które jest wybarwiane farbą świecącą na niebiesko w promieniu lasera wykrywającego. W związku z tym komórki z chromosomem żeńskim świecą jaśniej. W kolejnym etapie sortowania laser uszkadza komórki męskie, a w nasieniu pozostają te z chromosomem żeńskim - wyjaśniał Karol Sass.
 
Zdaniem fachowca metoda Sexcel w porównaniu ze standardową nie naraża komórek na działanie prądu elektrycznego, wysokiego ciśnienia, ani sił ścinających, które mogą je uszkodzić. 
 
Każda słomka sortowana tą metodą zawiera ponad 1 mln komórek w ruchu postępowym, wśród których jest około 85 proc. komórek żeńskich oraz dezaktywowane komórki męskie. Z przeprowadzonych badań wynika, że obecność martwych komórek męskich nie wpływa na współczynnik zacieleń.
 
Badania nad sprawdzeniem skuteczności nasienia sortowanego metodą Sexcel trwały od końca 2013 r. i wzięły w nim udział 32 fermy z ponad 10 krajów z całego świata. W czasie testów wykorzystano ponad 10 tys. słomek nasienia.
 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA