Pryszczyca w Niemczech: kontrole na polsko-niemieckiej granicy przedłużone

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-02-2025,10:05 Aktualizacja: 15-02-2025,10:09
A A A

Transporty zwierząt i produktów z obszaru objętego ograniczeniami na terenie Niemiec są profilaktycznie wstrzymane do 24 lutego włącznie.

Inspekcja Weterynaryjna kontynuuje kontrole transportów zwierząt na granicy polsko-niemieckiej do 24 lutego.

Pracownicy IW szczegółowo sprawdzają środki transportu zwierząt wjeżdżające na terytorium kraju. 

Inspekcja Weterynaryjna wykonuje te czynności w ramach decyzji wykonawczej Komisji Europejskiej 2025/323 przedłużającej ograniczenia związane z ogniskiem pryszczycy w Niemczech.

pryszczyca, bydło mleczne, bydło mięsne, trzoda chlewna, owce, kozy, toot and mouth disease, FMD, Aphtovirus

Pryszczyca w Niemczech: służby przebadały ponad 6 tys. zwierząt

Niemieckie służby weterynaryjne prowadzą zarówno badania zwierząt gospodarskich oraz dzikich zwierząt w celu kontroli pryszczycy. Do badania w kierunku pryszczycy są przekazywane próbki pobierane od dzików badanych w kierunku...

W działania zaangażowanych jest 339 pracowników IW oddelegowanych z województw: dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego, kujawsko - pomorskiego oraz wielkopolskiego.

3. tura badań w Niemczech

Strona niemiecka przeprowadziła dwukrotne badanie zwierząt utrzymywanych w obszarze zapowietrzonym (w promieniu 3 km od ogniska) i aktualnie prowadzone jest 3. tura badań.

W obszarze zagrożonym (w promieniu 10 km od ogniska) przeprowadzono jednokrotne badanie zwierząt i aktualnie trwa druga tura badań. 

Wszystkie zbadane próbki dały dotychczas wyniki ujemne.

28 przebadanych zwierząt w Polsce

Do 14 lutego w Polsce nie wystąpiło ognisko pryszczycy. Sytuacja epidemiologiczna kraju jest stabilna, a ryzyko zawleczenia choroby z Niemiec jest coraz niższe.

bydło mięsne, opasy, pryszczyca, BTV. choroba niebieskiego języka, Bluetongue, Jacek Klimza, wołowina, eksport bydła

Rynek wołowiny był i jest stabilny. Zagrożeniem są choroby

Branża wołowiny jest najbardziej stabilną w Polsce, na co wskazują ostatnie lata. – Od wielu tygodni notujemy powolną zwyżkę ceny, więc hodowcy bydła mogą mieć powody do zadowolenia. Nie ma na naszym rynku nagłych drastycznych zmian –...

Inspekcja Weterynaryjna we współpracy z myśliwymi prowadzi dodatkowy monitoring zakażeń u zwierząt dzikich w powiatach graniczących z landem Brandenburgia.

Do 14 lutego przebadano z wynikiem ujemnym 28 próbek od zwierzyny grubej pozyskanej w ramach polowań.

Bioasekuracja i unikanie okazyjnych zakupów

Najważniejszym działaniem zabezpieczającym rodzime pogłowie zwierząt z gatunków wrażliwych jest rygorystyczne przestrzeganie zasad bioasekuracji gospodarstw.

IW informuje też o bezwzględnym zakazie nabywania zwierząt niewiadomego pochodzenia bez wymaganych świadectw zdrowia oraz powstrzymania się od wpuszczania osób postronnych do miejsc przebywania zwierząt parzystokopytnych.

Inspekcja Weterynaryjna wskazuje, że okazyjne zakupy po szczególnie atrakcyjnych cenach zwierząt i produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym z niesprawdzonych źródeł, mogą stanowić ryzyko obniżenia standardów bezpieczeństwa żywności i godzić w renomę produkowanych w Polsce produktów rolnych.

Więcej informacji na temat hodowli bydła i produkcji mleka oraz hodowli i produkcji trzody chlewnej znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" i "Hoduj z Głową Świnie"

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)




 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 1/2025

Hoduj z głową świnie:

-Okiem doradcy - sucha dezynfekcja

-Świeże powietrze to podstawa

-Zamiast powiększać stado, zwiększyli dobrostan

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 1/2025

Hoduj z głową bydło:

-Programowanie życia cieląt

-Jak zmodernizować oborę pod robota?

-Lepszy dobrostan to większy zysk

PRENUMERATA