Praktycy na wykładzie z Produkcji integrowanej
Gościem na wykładzie z Produkcji integrowanej dla kierunku Rolnictwo drugiego stopnia (studia niestacjonarne) na Wydziale Rolnictwa i Ekologii SGGW w Warszawie w dniu 20 grudnia 2024 r. była dr inż. Alicja Siuda z jednostki certyfikującej Centrum Jakości AgroEko Sp. z o.o. Tematem wykładu był proces certyfikacji w Integrowanej Produkcji Roślin (IP).
Dr inż. Alicja Siuda przedstawiła krok po kroku w jaki sposób prowadzony jest proces certyfikacji. W podsumowaniu podkreśliła najważniejsze punkty. Przede wszystkim niezbędne jest dokładne zapoznanie się z treścią aktualnych metodyk zgłaszanych gatunków roślin, a zwłaszcza z listami kontrolnymi na końcu opracowania. Następnie należy pamiętać o terminowym (na 30 dni przed siewem) złożeniu kompletnego zgłoszenia do jednostki certyfikującej.
Coroczne spotkanie z gospodarką na WRiE SGGW w Warszawie
Niezmiernie ważne jest posiadanie aktualnych wyników analiz zasobności gleby (uwaga na różnice w wymaganiach oznaczenia zawartości poszczególnych pierwiastków w zależności od gatunku roślin). Do ochrony roślin można stosować wyłącznie preparaty dopuszczone do stosowania w integrowanej produkcji. Wreszcie istotne jest prawidłowe prowadzenie na bieżąco notatnika IP.
W dalszej kolejności prelegentka zaprezentował zmiany, jakie mają nastąpić w IP w 2025 r. Zapowiadane jest zatwierdzenie nowych metodyk IP bobiku, grochu siewnego (cukrowy i łuskowy), gorczycy białej, czarnej i sarepskiej, łubinu wąskolistnego, żółtego i białego, owsa, pszenżyta ozimego i jarego. Zaktualizowana ma być metodyka jęczmienia na cele browarnicze.
Niestety, planowane jest zmniejszenie stawek dopłat do IP roślin rolniczych do ok. 146,07 euro do 1 ha, co stanowi ok. 74,80 proc. stawki wyliczonej przez IERiGŻ-PIB. Wzrosnąć ma stawka do uprawy warzyw i roślin jagodowych do 309,21 euro do 1 ha i do sadów – do 342,70 euro do 1 ha. Podstawą tej ostatniej informacji jest uchwał nr 83 Komitetu Monitorującego Plan Strategiczny dla WPR na lata 2023-2027 z 8 listopada 2024 r.
Prezentowane treści spotkały się z ożywioną dyskusją słuchaczy i wywołały wiele pytań.
- Krok po kroku w zakresie doboru odmian, nawożenia i ochrony. Zamów prenumeratę miesięcznika "Nowoczesna Uprawa" już teraz