Kredyty dla rolników mogą być znacznie tańsze. Potrzebna jest preferencyjna pomoc

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
18-02-2025,17:05 Aktualizacja: 18-02-2025,17:19
A A A

Średnie koszty kredytów dla rolników w Polsce wynoszą około 10 proc., podczas gdy we Francji mogą oni korzystać z kredytów już przy oprocentowaniu na poziomie 2 proc. – wskazuje rolniczy samorząd.

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych (KRIR) zwrócił się 18 lutego do ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego o wprowadzenie powszechnych kredytów preferencyjnych - inwestycyjnych i obrotowych - dla rolników, w szczególności tych utrzymujących w gospodarstwach zwierzęta.

„Obecnie sektor produkcji zwierzęcej, będący jedną z najbardziej kapitałochłonnych i ryzykownych gałęzi rolnictwa, zmaga się z niedostatkiem adekwatnych instrumentów finansowych. Dlatego wnioskujemy o wdrożenie mechanizmu kredytu z preferencyjnym oprocentowaniem na poziomie 1 proc. dla gospodarstw posiadających do 210 DJP” – czytamy w wystąpieniu KRIR.

arimr, banki, kredyty preferencyjne, kredyty dla rolników

ARiMR uruchomiła środki na kredyty preferencyjne dla rolników. Decyzje podejmują banki

Kredyty preferencyjne to jedna z form pomocy dla rolników, polegająca na tym, że mogą oni liczyć na wsparcie w ich spłacaniu. Przy czym trzeba pamiętać, że to banki decydują o przyznaniu takich kredytów. Zgodnie z zapowiedziami, na...

W ocenie izb, brak wsparcia w postaci korzystnych warunków kredytowych znacząco obciąża budżety gospodarstw, ograniczając ich możliwości rozwoju oraz utrzymania stabilności finansowej.

„Dla porównania – obecnie średnie koszty kredytów dla rolników w Polsce wynoszą około 10 proc., podczas gdy we Francji rolnicy mają możliwość korzystania z kredytów już przy oprocentowaniu na poziomie 2 proc. Takie dysproporcje ograniczają konkurencyjność polskiego sektora rolnego, wpływając negatywnie na zdolność gospodarstw do podejmowania inwestycji oraz utrzymania płynności finansowej” – wskazuje rolniczy samorząd.

Warto tu dodać, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) udostępniła niedawno limity akcji kredytowych oraz środki na dopłaty do kredytów na 2025 rok. Pisaliśmy o tym w materiale, do którego link znajduje się obok.

Poleć
Udostępnij