Katalog oleistych rozszerzony o słonecznik - rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Przewidziano zmiany w mechanizmie naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Według resortu rolnictwa, które jest autorem projektu, nowe rozwiązania będą miały pozytywny wpływ na sektor biokomponentów i biopaliw ciekłych.
Do naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych zobowiązany będzie każdy podmiot, który nabywa towar od wytwórcy roślin oleistych – niezależnie od formy prawnej oraz rodzaju prowadzonej działalności.
Rozszerzony zostaje katalog roślin oleistych o słonecznik. W Polsce coraz większą popularność zdobywa uprawa słonecznika, która ze względu na niższe koszty jest alternatywą dla uprawy rzepaku. Dzięki temu stworzona zostaje możliwość realizacji działań, które będą promować ten produkt i jego przetwory.
Fundusz Ochrony Rolnictwa poszerzony – prezydent podpisał ustawę
Ponadto poszerzony ma być zakres działań wspieranych przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych. Ma on obejmować również działania edukacyjno-informacyjne oraz inicjatywy badawczo-rozwojowe ukierunkowane na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.
Deklaracje wpłat na poszczególne fundusze promocji będą mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej.
Nowe rozwiązania w pierwszej kolejności będą służyły podmiotom, które przetwarzają rzepak i zboża, czyli przedsiębiorcom, którzy mają status wytwórców biokomponentów. Zmiany będą pomocne także m.in. dla podmiotów prowadzących działalność dotyczącą wyrobu i przetwarzania alkoholu etylowego, który wykorzystywany jest na cele biopaliwowe.
Zaproponowane rozwiązania mają wejść w życie zasadniczo od 1 kwietnia 2025 roku.
- Agrobiznes bez tajemnic. Zamów prenumeratę miesięcznika "Przedsiębiorca Rolny" już dziś