Zwrot akcyzy. Co, gdy grunty i stada zwierząt rolnik ma w różnych gminach?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (dk) | redakcja@agropolska.pl
19-02-2025,8:30 Aktualizacja: 19-02-2025,20:19
A A A

Jak to jest ze zwrotem podatku akcyzowego zawartego w oleju napędowym zużytym do produkcji rolnej w przypadku, gdy rolnik ma grunty i stada zwierząt zlokalizowane w różnych gminach?

Zasadniczo wniosek o zwrot akcyzy zawartej w paliwie rolniczym składa do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta - w zależności od miejsca położenia gruntów rolnych - wraz z fakturami VAT (lub ich kopiami) stanowiącymi dowód zakupu oleju napędowego. Są dwa terminy: od 1 do 28 lutego 2025 r.  - za okres od 1 sierpnia 2024 r. do 31 stycznia 2025 r. oraz od 1 sierpnia do 1 września 2025 r. - za okres od 1 lutego do 31 lipca 2025 r.

olej napędowy, akcyza, paliwo rolnicze, podatek akcyzowy

Zwrot akcyzy za olej napędowy zatankowany do samochodu? Resort rolnictwa wyjaśnia

Czy do wniosku o zwrot podatku akcyzowego mogą być załączone faktury dokumentujące sprzedaż oleju napędowego do pojazdów samochodowych? Takie jest stanowisko resortu rolnictwa. Zgodnie z Ustawą Prawo o ruchu drogowym, pojazd samochodowy to...

Adnotacje na fakturach za paliwo

Jak należy postąpić, jeżeli rolnik posiada użytki rolne np. w trzech gminach, natomiast olej napędowy zakupił na podstawie jednej faktury?

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW) w swoim serwisie wyjaśnia, że zgodnie z art. 6 ust. 3 i ust. 4 Ustawy z dnia 10 marca 2006 r. o zwrocie podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej, do wniosku o zwrot podatku akcyzowego należy dołączyć m.in. faktury VAT albo ich kopie, stanowiące dowód zakupu oleju napędowego. Na fakturach VAT upoważniony pracownik urzędu gminy lub miasta umieszcza adnotację o treści „przyjęto w dniu.......... do zwrotu części podatku akcyzowego”.

„Adnotacja taka, zarówno na oryginale faktury, jak i na kopii, może zostać uzupełniona o informację, na jaką ilość paliwa producent rolny otrzyma zwrot podatku w pierwszej gminie. Podobne adnotacje na oryginale faktury oraz kopiach (lub kopii) powinny zostać zamieszczone przez upoważnionych pracowników urzędów gmin lub miast dwóch pozostałych urzędów” – wyjaśnia resort rolnictwa.

mrirw, zwrot akcyzy, paliwo rolnicze, akcyza w paliwie

Dzierżawa a zwrot akcyzy z paliwa rolniczego. Komu przysługuje wsparcie?

Czy zwrot podatku akcyzowego, zwartego w cenie tzw. paliwa rolniczego, przysługuje dzierżawcy jako de facto posiadaczowi zależnemu? Takie jest stanowisko Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Resort rolnictwa w tym kontekście podkreśla, że...

Ważne miejsce położenia gruntów

A w której gminie producent rolny powinien złożyć wniosek o zwrot podatku akcyzowego w przypadku posiadania siedzib stada bydła, owiec, kóz, koni lub świń położonych na terenie innej gminy niż użytki rolne?

Ministerstwo podaje, że zarówno z „zasadniczym” wnioskiem o zwrot akcyzy, jak też przy ubieganiu się dodatkowo o zwrot podatku akcyzowego w odniesieniu do bydła, owiec, kóz, koni lub świń, producent rolny zwraca się do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta właściwego ze względu na miejsce położenia gruntów będących w posiadaniu lub współposiadaniu tego producenta rolnego (w tym dzierżawcy).

„Ponadto do wniosku dołączane są dokumenty, wydane przez kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, zawierające informacje o średniej rocznej liczbie świń oraz liczbie dużych jednostek przeliczeniowych bydła, owiec, kóz i  koni, będących w posiadaniu producenta rolnego” – wskazuje resort na swoim portalu w sekcji „Najczęściej zadawane pytania dotyczące zwrotu podatku akcyzowego od zakupionego paliwa rolniczego” (całość jest tutaj).

Poleć
Udostępnij