Rośnie unijny eksport artykułów mleczarskich

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-08-2015,11:15 Aktualizacja: 26-08-2015,10:58
A A A

Jak informują analitycy BGŻ BNP Paribas z danych Komisji Europejskiej wynika, że w pierwszym półroczu 2015 r. unijny eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) wzrósł o 357 tys. t., czyli 9 proc. w porównaniu do tego samego okresu w 2014 r.

Największy wzrost odnotowano w przypadku Egiptu i wyniósł on 35 tys. t. tj. niemal 69 proc. Więcej OMP sprzedano również do Pakistanu, Japonii, Filipin, Bangladeszu, Wietnamu, Tajlandii oraz Meksyku.

W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2015 r. odnotowano również spadki eksportu OMP. W przypadku Algierii zmniejszył się on o ok. 30 proc., a do Chin Wspólnota wywiozła niemal o 40 proc. mniej tego produktu. Podsumowując KE uważa jednak, że w całym 2015 r. unijny eksport OMP będzie większy o niemal 17 proc. Tym samym Unia Europejska umocni się na pozycji lidera w światowym wywozie tego produktu.

Nieco mniejszy wzrost bo zaledwie o 2 proc., jest prognozowany w przypadku pełnego mleka w proszku (PMP). Główną przyczyną zdaniem KE są spadki dostaw PMP w ostatnim półroczu 2015 r. do Algierii, wyniosły one aż 57 proc. oraz do Angoli, Nigerii i Chin.

W przypadku serów mimo wzrostu wielkości wywozu do Stanów Zjednoczonych, Japonii oraz Korei Południowej jego eksport na rynki pozaunijne zmalał o blisko 10 proc.

Z kolei o 9 proc. zwiększył się eksport masła. Największy udział w tym wzroście ma sprzedaż zwłaszcza do Egiptu i Arabii Saudyjskiej, która była większa aż pięciokrotnie. Z kolei o 78 proc. więcej masła Wspólnota wywiozła do USA. Stąd prognozy UE są dość optymistyczne i mimo obowiązującego rosyjskiego zakazu importu produktów mleczarskich. mówią one o 10 proc. wzroście eksportu tego produktu w 2015 r.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA