Rośnie popyt na produkty mleczarskie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Bank BGŻ BNP Paribas, (em) | redakcja@agropolska.pl
07-05-2018,14:10 Aktualizacja: 07-05-2018,14:24
A A A

W 2018 roku popyt na produkty mleczarskie na rynku unijnym ma wzrosnąć o 0,9 proc. Najbardziej dynamicznie ma zwiększyć się zużycie proszków mlecznych - pełnego o 2,9 proc., a odtłuszczonego o 2,6 proc.

Zdaniem ekspertów Komisji Europejskiej w górę ma również pójść spożycie masła (o 1,9 proc.) oraz serów (o 1,2 proc.). Jedynie w przypadku produktów płynnych przewidywany jest 0,5-proc. spadek konsumpcji - informują analitycy Banku BGŻ BNP Paribas.  

produkcja mleka, mleko, pogłowie bydła mlecznego, bydło mleczne, skup mleka

Polski sektor mleka coraz silniejszy

Możliwe pogorszenie koniunktury na rynku mleka w kolejnych miesiącach wpłynie prawdopodobnie na wyhamowanie dynamiki wzrostu produkcji w UE. W Polsce jednak tempo wzrostu może być wciąż relatywnie wysokie. Zdaniem analityków PKO Banku...

W bieżącym roku ma wzrosnąć ponadto o 4 proc. eksport produktów mleczarskich z UE. Znawcy runku podkreślają, że w 2017 r. wzrósł o 10 proc. i w konsekwencji Wspólnota stała się największym eksporterem produktów mleczarskich na świecie z udziałem na poziomie 34 proc.  

Podobnie jak przed rokiem, jednym z tematów najbardziej zajmujących uwagę ekspertów będzie sytuacja na rynku OMP. Według prognoz KE, w br. jego produkcja w Unii ma zwiększyć o 3 proc. do 1,56 mln t.

Specjaliści założyli dwa scenariusze kształtowania się sprzedaży zapasów interwencyjnych. W pierwszym, przy wzroście produkcji na powyższym poziomie, wzroście eksportu o 5 proc., zużycia na rynku wewnętrznym o 3 proc. oraz zwiększeniu poziomu zapasów prywatnych z 75 do 85 tys. t, z zapasów interwencyjnych powinno zostać sprzedane 80 tys. t OMP.  

W drugim, w którym zakładany eksport byłby o 4 proc. mniejszy niż w 2017 r., a produkcja wzrosłaby w takim samym stopniu jak w scenariuszu pierwszym, rezerwy prywatne mają pójść w górę do 100 tys. t. W tym przypadku z zapasów interwencyjnych sprzedaż mogłaby sięgnąć tylko ok. 30 tys. t.  

Analitycy zaznaczają, że są to wyłącznie założenia robocze, a ostateczna sprzedaż będzie zależała od rzeczywistego kształtowania się produkcji i eksportu OMP.
 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA