Produkcja wołowiny rośnie, ale nie brakuje problemów
Produkcja wołowiny w Unii Europejskiej wzrosła o 4,5%. Odnotowano także jej spadek w krajach, w których jest ona największa. Wynikało to z redukcji pogłowia.
Pogłowie krów mięsnych w Unii Europejskiej zredukowano o 1,5%, a krów mlecznych o 1,3%.
Długo oczekiwany wzrost cen bydła stał się faktem
Ceny wołowiny utrzymują się na wysokim poziomie. Są one niższe od tych odnotowywanych w 2022 roku, ale wyższe od średniej pięcioletniej.
Hodowcy borykają się z wysokimi kosztami produkcji. Ceny, które za wołowinę muszą zapłacić konsumenci stale rosną, co przekłada się na spadek popytu i konsumpcji np. w Niemczech, czy Francji.
W pierwszym półroczu bieżącego roku eksport z UE spadł o 1,8%. Ważne było otwarcie rynku tureckiego, ponieważ eksport do Turcji stanowi 10% unijnego wywozu wołowiny i rekompensuje spadki popytu na innych rynkach. Rynkiem importowych rządzą Chiny i Stany Zjednoczone.
– Dzisiaj borykamy się z ogromnymi problemami tj. spadającą produkcją oraz znikającymi gospodarstwami, starzeniem się unijnych rolników, którzy boją się inwestować i wiązać swoją przyszłość z rolnictwem – mówił podczas posiedzenia Grupy Dialogu Społecznego do spraw "Produkcji zwierzęcej – mleko, wołowina i wieprzowina" Jacek Zarzecki, prezes Zarządu Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego oraz ekspert Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych.
Wołowina z Polski trafi do Wietnamu
Nasze oczekiwanie są takie, aby jasno i precyzyjnie określić jak UE będzie wspierać produkcję zwierzęcą. To nie mogą być tylko słowa i obietnice, ale konkretne akty legislacyjne. Oczekujemy także ochrony sektora przed nieuzasadnionymi atakami organizacji antyhodowlanych – dodał Zarzecki.
Umowy o wolnym handlu
Podczas spotkania poruszono również kwestię szykowanych przez Komisję Europejską nowych umów o wolnym handlu.
W najbliższej perspektywie mogą się zakończyć negocjacje z Australią, Mercosur oraz Indiami. Większość unijnego handlu będzie odbywało się na zasadach preferencyjnych.
– Widzimy presję na sektor wołowiny ze strony kolejnych negocjowanych przez Komisję Europejską umów o wolnym handlu. Kontyngenty w pojedynczych umowach może nie robią dużego wrażenia. Jednak jak zsumujemy je wszystkie, wówczas widać ogromny problem – podsumował Jacek Zarzecki.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)