Produkcja mleka drożeje w całej Unii Europejskiej

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
26-12-2022,12:25 Aktualizacja: 26-12-2022,12:28
A A A

Producenci mleka w Unii Europejskiej borykają się ze zdecydowanie wyższymi niż w ubiegłym roku kosztami produkcji, głównie pasz, nawozów oraz energii elektrycznej.

Koszty pasz we wrześniu wynosiły 370 euro za tonę.

Mimo wzrostu kosztów produkcji marża w III kwartale 2022 roku była wyższa niż w III kwartale 2021 roku, do czego przyczyniają się wysokie ceny skupu surowca.

- Ceny mleka surowego rosną, jednak ceny produktów mlecznych odnotowują spadki. W perspektywach krótkoterminowych można rozpatrywać dwa scenariusze - komentuje Dorota Grabarczyk z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, wiceprzewodnicząca grupy roboczej „Mleko i produkty mleczne” Copa-Cogeca i dodaje:

mleko A2, laktoza, selekcja genomowa, cena mleka, buhaje A2, gen A2, mleko A2A2, produkcja mleka, PFHBiPM

Hodowcy są zainteresowani produkcją mleka A2

Mleko A2 to surowiec dobrze przyswajalne przez człowieka, który zawiera jedynie beta-kazeinę A2. Jest ono powszechnie dostępne w handlu w Nowej Zelandii i Australii, a także w europejskich krajach, takich jak Wielka Brytania czy Holandia....

- Pierwszy zakłada, że skoro ceny produktów mlecznych spadają, to również cena mleka zostanie zredukowana, jednak nadal pozostanie na wysokim poziomie. Zgodnie z drugim, skoro koszty produkcji nadal rosną, to pomimo spadku cen produktów mlecznych, cena surowca utrzyma trend wzrostowy tym bardziej, że produkcja mleka w Unii Europejskiej spada.

Eksperci zwracają uwagę, że produkcja mleka była utrudniona do sierpnia przez niekorzystne warunki pogodowe, jednak od września zaczęła rosnąć. Przyczyn można upatrywać w utrzymujących się wysokich cenach skupu surowca.

Jednak mimo wysokich cen sytuacja finansowa rolników jest trudna, ponieważ wciąż rosną koszty produkcji. Hodowcy nie inwestują i spada zainteresowanie kredytami.

Na rynku panuje duża niepewność. Główne obawy dotyczą wysokiej inflacji, wysokich cen energii elektrycznej i dostępności gazu ziemnego do przetwórstwa.

Agnieszka Maliszewska, mleko, produckja mleka, hodowcy bydła, przetwórcy, mleczarnie, mleczarstwo, prąd, dostawy energii

Branża mleczarska może się zderzyć z dotkliwym kryzysem

"Oczekuje się, że produkcja mleka w UE stanie się bardziej zrównoważona i podzielona na segmenty. Spodziewany jest dalszy wzrost alternatywnych systemów produkcji, takich jak ekologiczne, wolne od GMO i oparte na...

Niepokojący jest również spadek popytu ze strony Chin. Państwo Środka koncentruje się na krajowej produkcji, a w przyszłości chc uniezależnić się od importu.

Sytuacja w Polsce

W Polsce obecnie skup mleka jest większy niż w roku ubiegłym. Należy jednak zaznaczyć, że w czerwcu odnotowaliśmy spadek pogłowia krów mlecznych o 12%.

Ceny skupu są wysokie, jednak koszty produkcji również stale rosną.

Od stycznia wracają stawki VAT na energie elektryczną, nawozy, paliwo, co może przyczynić się do jeszcze większego wzrostu kosztów produkcji.

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"  ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA