Hodowcy są zainteresowani produkcją mleka A2

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
10-12-2022,16:30 Aktualizacja: 10-12-2022,13:55
A A A

Mleko A2 to surowiec dobrze przyswajalne przez człowieka, który zawiera jedynie beta-kazeinę A2. Jest ono powszechnie dostępne w handlu w Nowej Zelandii i Australii, a także w europejskich krajach, takich jak Wielka Brytania czy Holandia.

Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka informuje, że według prognoz w 2026 r. światowy rynek mleka A2 może osiągnąć wartość przekraczającą 21 miliardów dolarów.

Dotychczas w Polsce nie prowadzono działań mających na celu upowszechnienie wiedzy o tym surowcu oraz organizacji jego produkcji. W związku z tym PFHBiPM rozpoczęła poświęcony tym działaniom projekt.

mleko A2, laktoza, selekcja genomowa, OHZ Przerzeczyn Zdrój, cena mleka, buhaje A2, gen A2, mleko A2A2, produkcja mleka

Produkcja mleka A2 może się opłacać

Selekcja genomowa umożliwia produkcję mleka dobrze przyswajalnego przez człowieka, które zawiera jedynie beta-kazeinę A2. Mleko i jego przetwory są bogatym źródłem najlepiej przyswajalnego wapnia. Coraz więcej osób zmaga się...

Hodowcy są zainteresowani mlekiem A2

W grudniu 2021 roku rozpoczął się projekt "A2A2 nowa droga produktów mlecznych - zastosowanie selekcji genomowej w produkcji żywności o obniżonej alergenności". Jest on współfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. W jego ramach federacja zgenotypowała ponad 10 tysięcy samic.

- Celem projektu jest przekazanie wiedzy na temat szczególnych właściwości mleka A2 oraz uświadomienie zarówno hodowców, jak i konsumentów, że jest ono wartościową alternatywą dla diety bezmlecznej - mówi Leszek Hądzlik, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

8 sierpnia rozpoczął się nabór uzupełniający, który trwał do 16 sierpnia.

- Projekt cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Gdy wystartował w ubiegłym roku, w ciągu trzech dni cała dostępna pula zwierząt przeznaczona do badań została wykorzystana. W drugim naborze ta sytuacja powtórzyła się - mówi Marta Gozdek, kierowniczka Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM.

Mleko A2, Mleko A2A2, Mleko A2 only, PFHBiPM, mleko, produkcja mleka, mleko surowe, laktoza, beta-kazeina A2, krowy

Mleko A2 to szansa dla polskich producentów i przetwórców?

Selekcja genomowa umożliwia produkcję mleka lepiej przyswajalnego przez człowieka, które zawiera jedynie beta-kazeinę A2. Udział osób w społeczeństwie z nietolerancją mleka krowiego jest coraz większa. W związku z tym na rynku...

W sumie w ramach programu zostanie przebadanych ponad 14,3 tys. zwierząt.

- Obecnie wszyscy hodowcy, którzy zgłosili swoje stada i spełniają warunki określone w regulaminie projektu, są zarejestrowani. Do końca października nasi doradcy będą zbierać próbki do badań. Projekt ten zakończył się 30 listopada - mówi Marta Gozdek

Wycinek z ucha wystarczy

Projekt był skierowany do hodowców bydła mlecznego zainteresowanych przystosowaniem gospodarstwa do produkcji mleka A2A2. Po zgłoszeniu ich stada były weryfikowane przez pracowników PFHBiPM.

Jednym z warunków było genotypowanie co najmniej 60% stada. Doradcy PFHBiPM odwiedzali zakwalifikowane gospodarstwa w celu pobierania od jałówek materiału do badań tj. wycinka z ucha. Ten był następnie wysyłany do Laboratorium Genetyki Bydła PFHBiPM z/s w Parzniewie.

mleko, produkcja mleka, skup mleka, produkcja mleka w UE, mleczarnie

Skup mleka w Polsce rośnie, choć nie dynamicznie

Meldunkowy skup mleka w październiku według danych Głównego Urzędu Statystycznego wyniósł 994,3 mln litrów. Skup mleka w październiku był o 0,3% większy od notowanego we wrześniu oraz o 2,1% większy niż w tym samym czasie w...

- Na podstawie tego badania określamy, czy w przyszłości dane zwierzę będzie produkowało mleko A1A1, A2A2, czy A1A2 - mówi Marta Gozdek i dodaje:

- Te ostatnie stanowią pulę rezerwową. Po ich pokryciu buhajem z beta-kazeiną A2A2 istnieje 75% prawdopodobieństwo, że uzyskane potomstwo będzie produkowało czyste mleko A2.

Doradcy PFHBiPM po otrzymaniu wyników zapewniają hodowcom doradztwo w selekcji. Uczestnicy ponosili koszt uzyskania dostępu do wyników badań genotypowanych jałówek w wysokości 30 zł netto za sztukę.

- Dla jałówek rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, które spełniają warunki rodowodowe, możliwe jest również oszacowanie genomowej wartości hodowlanej za dodatkową opłatą 38 zł netto za sztukę - mówi Marta Gozdek.

Czy PFHBiPM w przyszłości uruchomi kolejne edycje tego projektu?

- Na tę chwilę nie mogę tego potwierdzić na 100 procent, ale myślimy o tym, żeby kontynuować ten projekt w przyszłości - podsumowuje kierowniczka Laboratorium Genetyki Bydła.

Więcej informacji o produkcji mleka A2 oraz jego zaletach znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" nr 5/2022. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA