Prawidłowa higiena doju czyli jaka?
Higiena i odpowiednie przygotowanie krowy do doju to temat drugiego artykułu z serii "Zdrowe Wymię". W jej ramach prezentujemy ilustrowane artykuły oraz filmy dotyczące szeroko pojętej profilaktyki mastitis oraz zdrowotności wymienia.
Higiena doju jest kluczowa w ograniczaniu liczby zakażeń wymienia na tle bakterii środowiskowych.
Użycie środków dippingujących na końcu doju oraz przestrzeganie zasad ograniczających transmisję bakterii pomiędzy krowami, znacznie ogranicza występowanie mastitis, których przyczyną są bakterie zakaźne.
Jak pobierać próbki mleka do badań laboratoryjnych?
Jakie rękawiczki wybrać?
Wszystkie prace, które wiążą się z obsługą strzyków powinny być wykonywane w czystych rękawiczkach jednorazowych.
- Dezynfekcja dłoni jest także bardziej skuteczna, jeśli założymy na nie rękawiczki. Możemy w ten sposób zredukować liczbę bakterii o 98 proc - tłumaczy lekarz weterynarii Piotr Niewitecki.
Powierzchnia rękawiczek jest gładka i bakterie mają ograniczoną możliwość przywierania do nich. Natomiast skóra naszych dłoni jest porowata.
Rękawiczki nitrylowe dopasowują się do kształtu rąk dojarza w bardzo krótkim czasie. Im dłużej są noszone tym stają się bardziej wygodne. Nitryl jest trwały, mocny a przy tym bardzo elastyczny.
Rękawiczki lateksowe i winylowe nie przylegają ściśle do dłoni, są cienkie i bardzo elastyczne. Łatwiej ulegają rozdarciu. Cześć osób może wykazywać alergie skórne na lateks.
Rękawice gumowe są bardzo mocne. Niestety są również grube i mało elastyczne. Praca w nich przez dłuższy czas jest uciążliwa dla dojarza.
Hodowcy i producenci mleka mają coraz więcej problemów
Dezynfekcja strzyków przed dojem
Przed dojem należy zawsze zastosować dezynfekcję strzyków.
Dostępnych jest wiele różnych predipów, niektóre płynne, inne w formie piany, która jest dobrze widoczna i ułatwia czyszczenie.
W zależności od zastosowanej substancji czynnej wymagane jest od 30 do 60 sekund od nałożenia do zabicia bakterii.
- Strzyk należy następnie wytrzeć do sucha. W tym celu najlepiej sprawdzają się papierowe ręczniki jednorazowe. Można także użyć ściereczek materiałowych - zauważa Piotr Niewitecki.
Dojarze często najpierw nakładają predip, a następnie przedzdajają, ponieważ łatwiej to zrobić gdy strzyk jest wilgotny i śliski.
Przedzdajanie stymuluje także krowę do uwolnienia oksytocyny, pozwala ocenić jakość mleka oraz umożliwia wczesną identyfikacje zapalenia wymienia.
e-Wystawa bydła mlecznego. Trwa prezentacja wystawców
Poudojowa dezynfekcja strzyków
Każdy strzyk po każdym udoju musi zostać zdezynfekowany. Dipping powinniśmy nakładać na całą powierzchnię skóry strzyku, jak najszybciej po odłączeniu aparatu udojowego.
Zanurzenie strzyków w preparacie dippingowym redukuje liczbę bakterii, które przedostały się na jego powierzchnię podczas doju oraz poprawia kondycję skóry strzyków. Dzięki temu staje się ona miękka i elastyczna.
Środek do dezynfekcji strzyków po udoju można nakładać ręcznie za pomocą kubka do kąpieli strzykowej oraz spryskując w formie sprayu ręcznie lub za pomocą automatycznego systemu natryskowego.
- Jeśli w naszym stadzie mamy problem z bakteriami zakaźnymi, wskazane jest także wprowadzenie dezynfekcji kubków udojowych przeprowadzanej każdorazowo po zdjęciu aparatu z wymienia jednej krowy i założeniu go następnej - mówi Piotr Niewitecki.
Seria "Zdrowe Wymię" obejmuje ilustrowane artykuły dotyczące szeroko pojętej profilaktyki mastitis oraz zdrowotności wymienia. Omawiamy w niej takie zagadnienia, jak prawidłowe pobieranie prób mleka do badań laboratoryjnych, higiena wymienia, wpływ środowiska na stany zapalne oraz aparatury udojowej na zdrowie strzyków. Wyjaśniamy dlaczego pustodój jest szkodliwy oraz jak prawidłowo przeprowadzić krowy przez okres zasuszenia.
Autorami artykułów, które regularnie ukazują się w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" są przedstawiciele Kujawskiej Grupy Weterynaryjnej Kruszwica / Osięciny, Centrum Weterynarii UMK w Toruniu, Laboratorium Badania Mleka zdrowewymię.pl oraz Opieki weterynaryjnej Chiron.
Więcej informacji na temat higieny udojowej oraz stosowanych podczas niej środków znajdziesz w drugim artykule z serii "Zdrowe Wymię" w najnowszym wydaniu magazynu Hoduj z Głową Bydło nr 6/2020. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)