Jak pobierać próbki mleka do badań laboratoryjnych?
Wielu producentów mleka w swojej hodowli zmaga się z problemem zapaleń wymienia. Idąc na bitwę z niewidzialnym wrogiem konieczne jest poznanie jego słabych punktów.
Serię artykułów zatytułowaną "Zdrowe wymię" rozpoczynamy od informacji na temat badań laboratoryjnych mleka.
Hodowcy dziękują konsumentom za picie polskiego mleka
Przygotowanie do pobierania próbek
Skuteczne leczenie zapaleń wymienia oraz strategie mające na celu obniżenie LKS w mleku zbiorczym, często wymagają odpowiedniego rozpoznania bakterii obecnych w gospodarstwie. W tym celu wykonuje się badanie bakteriologiczne próbek mleka pobranych od krów.
Ich wyniki pozwalają na określenie, które bakterie są odpowiedzialne za mastitis w stadzie i umożliwiają wdrożenie właściwego leczenia oraz zasad zapobiegania powstawania nowych zakażeń i przypadków zapaleń.
- Nieprawidłowe pobranie może być powodem uzyskiwania fałszywie dodatnich lub ujemnych wyników, a także prowadzi do dyskwalifikacji próbki. Pośpiech lub niewiedza często przyczyniają się do błędów - tłumaczy lekarz weterynarii Piotr Niewitecki.
Aby wyniki badań bakteriologicznych mleka były wiarygodne, musimy odpowiednio przygotować się do procesu pobierania próbek.
Potrzebujemy plastikowych jałowych (sterylnych) probówek ze ściśle dopasowanym korkiem. Aby ograniczyć ryzyko kontaminacji osoba pobierająca powinna założyć jednorazowe rękawiczki nitrylowe lub lateksowe.
Na rynku mleka jest lepiej. Ceny idą w górę
W celu dezynfekcji skóry strzyków należy użyć wacików nasączonych 70% alkoholem. Przy dużej liczbie próbek przydatny jest stojak i przenośna lodówka lub styropianowe opakowanie z wkładami chłodzącymi.
Najczęstsze błędy
Właściwe pobranie próbki mleka nie jest trudne. Należy jednak przestrzegać pewnych zasad, które zamieściliśmy w galerii. Praktyka terenowa pokazuje, że zarówno hodowcy jak i lekarze weterynarii popełniają błędy.
- Jeśli skóra strzyku, szczególnie ujście kanału strzykowego, nie będzie właściwie zdezynfekowana, w posiewie z próbki mleka wyrosną bakterie bytujące na skórze strzyku, a nie powodujące stanu zapalnego wewnątrz gruczołu - zauważa Piotr Niewitecki.
Badanie wrażliwości na antybiotyki dla bakterii niebędących przyczyną zapalenia, a jedynie obecnych w próbce z powodu kontaminacji, jest bezcelowe. To częsta przyczyna frustracji z powodu niepowodzeń w leczeniu.
Bakterie są wszędzie, dlatego należy otworzyć probówkę bezpośrednio przed pobraniem i zamknąć ją niezwłocznie po jego zakończeniu.
Po otwarciu korek trzymamy w palcach uważając żeby nie dotknąć jego wewnętrznej części, nigdzie nie odkładamy, nie trzymamy w ustach.
Producenci mleka inwestują nawet w czasie pandemii
Nie mniej ważne jest właściwe podpisanie próbki. Jeśli oznaczenie będzie nieczytelne albo zostanie zamazane, możemy mieć poważny problem z rozpoznaniem, który wynik pasuje do danego zwierzęcia lub danej ćwiartki.
Pierwszy artykuł z serii "Zdrowe Wymię" dotyczący prawidłowego pobierania próbek mleka do badań laboratoryjnych, można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 5/2020. ZAPRENUMERUJ
Seria "Zdrowe Wymię" obejmuje ilustrowane artykuły dotyczące szeroko pojętej profilaktyki mastitis oraz zdrowotności wymienia.
Omówione w niej zostaną m.in. takie zagadnienia, jak prawidłowe pobieranie prób mleka do badań laboratoryjnych, higiena wymienia, wpływ środowiska na stany zapalne oraz aparatury udojowej na zdrowie strzyków. Wyjaśnimy dlaczego pustodój jest szkodliwy oraz jak prawidłowo przeprowadzić krowy przez okres zasuszenia.
Lekarz weterynarii Piotr Niewitecki reprezentuje Kujawską Grupę Weterynaryjną Kruszwica/Osięciny, Laboratorium Badania Mleka Zdrowe Wymię oraz Opiekę weterynaryjna Chiron.