Potrzebne zdecydowane działania przeciwko umowie z Mercosur

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-11-2024,15:00 Aktualizacja: 23-11-2024,14:29
A A A

Umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur stanowi zagrożenie dla zdrowia konsumentów i przyszłości europejskiego rolnictwa.

"Apelujemy do polityków w Polsce i Unii Europejskiej o zdecydowane działania na rzecz zablokowania umowy o wolnym handlu z krajami Mercosur, która przewiduje otwarcie europejskiego rynku na wołowinę oraz inne produkty rolne z tego regionu" czytamy w komunikacie inicjatywy LoveKrowe.

– W obliczu najnowszego raportu Komisji Europejskiej, który wskazuje na istotne zagrożenia związane z produkcją mięsa w Brazylii, uważamy, że podpisanie tej umowy byłoby nieodpowiedzialnym krokiem – mówi Jerzy Wierzbicki, Prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego dodając:

choroba niebieskiego języka, bydło mleczne, bydło mięsne, BTV-3, domowe przeżuwacze,kuczmany, mięso, mleko,

Choroba niebieskiego języka stwierdzona w Polsce!

Choroba niebieskiego języka w Polsce? Od kilku dni w mediach społecznościowych pojawiały się informacje, na temat zakażonego stada. Niestety okazały się one prawdziwe. Główny lekarz weterynarii poinformował o stwierdzeniu 1. ogniska choroby...

– Umowa zagraża zarówno bezpieczeństwu żywnościowemu europejskich konsumentów, jak i przyszłości naszego sektora rolnego.

Hormony wzrostu w Brazylii

Opublikowany raport z audytu przeprowadzonego przez Komisję Europejską w Brazylii w dniach 27 maja–14 czerwca 2024 r. wskazuje na poważne braki w systemie kontroli brazylijskiego mięsa przeznaczonego na eksport do Unii Europejskiej.

– W hodowli bydła w Brazylii nadal stosowane są hormony wzrostu, takie jak estradiol 17β, zakazane w UE, co bezpośrednio narusza unijne standardy bezpieczeństwa żywności – mówi Jacek Zarzecki, wiceprzewodniczący Polskiej Platformy Zrównoważonej Wołowiny.

Brazylijskie przepisy co prawda formalnie zakazują używania takich substancji, jednak audyt wykazał, że system kontroli jest niewystarczający. Brakuje wymogu przechowywania recept weterynaryjnych oraz dokumentacji leczenia zwierząt.

Ministerstwo rolnictwa Brazylii nie jest w stanie zagwarantować, że mięso eksportowane do UE jest wolne od zakazanych substancji, co stanowi bezpośrednie zagrożenie dla europejskich konsumentów.

Tania żywność zaleje Europę

Zdaniem polskich rolników grozi nam zalew taniej żywności z Ameryki Południowej, która według szacunków ma obejmować m.in. 99 000 ton wołowiny, 180 000 ton drobiu i cukru, ponad 3 miliony ton kukurydzy i ponad 8 milionów hektolitrów biopaliwa.

cena bydła, skup żywca wołowego, wołowina, ceny w Polsce,

Sprawdź jak kształtują się ceny w skupie żywca wołowego

Cena skupu bydła na początku listopada uległa korekcie. Notowania bydła ogółem podobnie jak jałówek nieznacznie wzrosły, a byków uległy obniżeniu.     Bydło ogółem w dniach od 4 do 10 listopada nieznacznie...

Produkty te, nie spełniają unijnych standardów, co nie tylko podważy konkurencyjność europejskich rolników, lecz także przyczyni się do osłabienia zaufania konsumentów do jakości produktów pochodzących z UE.

Nie można uczciwie konkurować z producentami z krajów Mercosur, gdzie koszty produkcji są niższe, ale również brakuje rygorystycznych przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności.

– Apelujemy do polskiego rządu o stanowczą reakcję i zablokowanie tej umowy. Zależy nam na bezpieczeństwie naszych konsumentów oraz na przyszłości polskiego rolnictwa, które opiera się na najwyższych standardach jakości i bezpieczeństwa – mówi Wiktor Szmulewicz, Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych i dodaje:

– Polscy hodowcy nie powinni być zmuszani do konkurowania z produktami niespełniającymi podstawowych norm, na które składają się zdrowie publiczne czy dobrostan zwierząt

Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" 

Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA