IBR/IPV zakaźne zapalenie nosa i tchawicy oraz BVD/MD wirusowa biegunka i choroba błon śluzowych bydła, a także choroba guzowata skóry, były głównymi tematami konferencji zorganizowanej w Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
- Zapalenia wymion w 50 proc. przypadków są skutkiem niewłaściwego działania urządzeń udojowych, do których zaliczamy złe parametry podciśnienia oraz pulsacji. Dlatego ważnym elementem kontroli mastitis jest regularny serwis dojarek -...
Lekarze weterynarii, hodowcy bydła, zootechnicy oraz osoby związane z branżą mleczarską spotkały się 16 maja w Poznaniu, gdzie odbyła się konferencja dotycząca aktualnych problemów w hodowli bydła.
Leszek Hądzlik, prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka podczas uroczystego powitania gości podkreślił, że zwalczanie IBR/IPV oraz BVD/MD jest ważnym punktem ekonomicznym zwłaszcza dla tych hodowców, którzy chcą sprzedawać bydło poza granice Polski.
Zakaźne zapalenie nosa i tchawicy bydła omówił prof. dr hab. Jan Franciszek Żmudziński. Zdaniem eksperta IBR jest jedną z najważniejszych chorób w Europie, która powoduje ograniczenia w handlu bydłem.
Choroba ta jest wywoływana przez wirusa i atakuje przede wszystkim błony śluzowe nosa i tchawicy oraz pochwy u samic lub napletka u buhajów. Wirus jest przenoszony głównie podczas kontaktu płciowego lub inseminacji krów.
IBR objawia się gorączką, surowiczym wyciekiem z nosa, kaszlem, trudnościami w oddychaniu, brakiem łaknienia oraz owrzodzeniem błon śluzowych nosa i jamy gębowej.
Prof. dr hab. Jerzy Rola z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach opowiedział o wirusowych biegunkach bydła i chorobach błon śluzowych oraz chorobie guzowatej skóry.
Leczenie mastitis nie jest łatwym zadaniem dlatego warto ograniczyć liczbę przypadków tej choroby. Można to zrobić zapewniając zwierzętom spokój i zmniejszając do minimum występowanie sytuacji stresowych. Ograniczenie...
Do transmisji wirusa może dochodzić bezpośrednio przez zwierzęta zakażone trwale oraz w ostrej fazie choroby. Z kolei do zakażeń pośrednich dochodzi za pośrednictwem zanieczyszczonych igieł, rękawic do badań rektalnych, kleszczy nosowych, poideł, zbiorników z paszą, pastwisk, owadów kujących, nasienia, transferu zarodków, kontaminacji szczepionek lub osób z zewnątrz.
Dr n. wet. Sebastian Smulski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Kierownik Katedry Chorób Wewnętrznych i Diagnostyki omówił najczęściej występujące problemy zdrowotne krów mlecznych.
Dużym zagrożeniem w hodowli bydła mlecznego jest hipokalcemia. Występowanie tej choroby zwiększa ryzyko pojawienia się ciężkich porodów o 6,5 razy, zatrzymania łożyska 3,2 razy, przemieszczenia trawieńca 3,4 razy, ketozy 8,9 razy i zapalenia wymienia 8,1 razy.
Krzysztof Jażdżewski, z-ca Głównego Lekarza Weterynarii opowiedział o programie MRiRW dotyczącego zwalczania zakaźnego zapalenia nosa i tchawicy oraz wirusowej biegunki bydła i choroby błon śluzowych.
Program jest dobrowolny, a koszty pobierania próbek i badań laboratoryjnych oraz nadzoru sprawowanego przez organy inspekcji weterynaryjnej pokrywa hodowca. Jego celem jest poprawa sytuacji epizootycznej w odniesieniu do IBR/IPV oraz BVD/MD.
W rezultacie stada objęte programem po pozytywnej kontroli otrzymają decyzję administracyjną, która potwierdzi, że są one wolne od tych chorób. Do udziału w nim zgłosiło się 19 gospodarstw, z których jedno zrezygnowało przed rozpoczęciem jego realizacji.
Organizatorami spotkania byli: Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Wielkopolska Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu Wydział Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach oraz Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka.