Znaczenie selekcji dla wyników ekonomicznych stada, stosowanie indeksów ekonomicznych i genotypowania w praktyce oraz ich zastosowanie w stadzie. To główne tematy konferencji zorganizowanej dla hodowców bydła i producentów mleka.
Mleko zawiera witaminy i jest źródłem białka, tłuszczów i węglowodanów. Jego obecność w diecie obniża ryzyko wystąpienia wielu chorób. Mleko posiada więcej składników odżywczych niż prawie wszystkie...
Indeks ekonomiczny i genotypowanie jako nowoczesne narzędzia doskonalenia stada. Tak brzmiało hasło przewodnie II Forum Genetycznego, które odbyło się 16 listopada w Piątnicy.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka oraz Polski Związek Hodowców Bydła i Producentów Mleka i było współfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.
Forum oficjalnie rozpoczął Leszek Hądzlik, prezydent PFHBiPM, który zwrócił uwagę, że w Polsce jak na razie populacja genotypowanych zwierząt jest niewielka, co jest związane z finansami.
- Genotypujemy niecałe 6 tys. sztuk bydła, a Hiszpanie prawie 30 tys. sztuk przy znacznie niższej populacji. W innych krajach zabieg ten wykonuje się u 100 tys. sztuk - tłumaczył Leszek Hądzlik.
Dodał, że ma to istotne znaczenie, ponieważ nastąpi wymiana między krajami i ten, który ma więcej opracowanych cech ma większą siłę przebicia i będzie miał lepsze korzyści płynące z umowy barterowej.
Polska wieś dynamicznie się zmienia między innymi za sprawą odważnych rolników, którzy nie bacząc na trudności, inwestują w nowoczesne projekty. Jednym z pozytywnych przykładów jest gospodarstwo Leszka Duszaka ze wsi...
- Jednocześnie hodowcy otrzymają więcej informacji, które pomogą im i ułatwią zarządzanie stadem - dodał Hądzlik.
O znaczeniu selekcji dla wyników ekonomicznych stada opowiedział dr hab. Tomasz Strabel.
Zwrócił on uwagę, że dysponując wartościami hodowlanymi wyrażonymi jako indeks ekonomiczny można w łatwy sposób porównywać zwierzęta.
Jeżeli dotyczy to buhajów rozpłodowych można określić o ile większy zysk przyniesie nam córka jednego buhaja w porównaniu do drugiego.
Stosowanie indeksów ekonomicznych i genotypowania w praktyce na przykładzie włoskich hodowli omówił dr Giulio Visentin, ANAFI Włochy.
Jak podkreślił na przełomie ostatnich 10 lat we Włoszech wydajność mleczna krów h-f wzrosła o 5%, wydajność tłuszczu o 6%, a białka o 4%. Obecnie średnia długość użytkowania krów wynosi 2,7 laktacji, odstęp międzywycieleniowy 420 dni, zawartość tłuszczu w mleku 3,73%, a białka 3,35%.
Włochy stosują dwa podstawowe indeksy ekonomiczne. Ich wagi ekonomiczne zależą od tego czy hodowca uzyskuje mleko, czy przerabia je na ser.
Produkty mleczarskie na giełdzie Global Dairy Trade czwarty raz z rzędu wzmocniły swój indeks cenowy. Wzrósł on o 3,7 proc., czyli najsilniej w ciągu ostatnich dwóch miesięcy. Notowania na Global Dairy Trade (GDT)...
Genotypowanie jako podstawę selekcji stada omówił dr Jarosław Jędraszczyk, wiceprezes zarządu MCB Sp. z o.o.
Badania przeprowadzone w Zakładzie Nasienno – Rolnym w Kopaszewie należącym do Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. pokazują, że wynik ekonomiczny grupy krów najlepszych jest wyższy o 8293 zł od grupy krów najgorszych.
W przypadku gdy grupa krów najgorszych (25% stada) zostałaby zastąpiona tymi najlepszymi to zyski w ciągu roku wzrosły by o 116 102 złotych.
Dr hab. Sebastian Mucha z CGen PFHBiPM opowiedział o polskim indeksie ekonomicznym jako nowoczesnym sposobie wyrażania wartości hodowlanych.
Indeks ekonomiczny powstał w oparciu o lokalne dane, uwzględnia on polskie uwarunkowania ekonomiczne, opiera się na preferencjach hodowców, może być aktualizowany przez co jest elastyczny oraz jest odporny na zmianę cen mleka i jego składników do 20%.
W jego skład wchodzą takie cechy jak produkcja stanowiąca 49% indeksu, liczba komórek somatycznych (19%), płodność (15%), pokrój (12%) i długowieczność (5%).
Na zakończenie spotkania o pracy hodowlanej w stadzie z wykorzystaniem indeksu selekcyjnego opowiedziała dr Katarzyna Rzewuska.