Nowa odmiana lucerny trafi niebawem do obór

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: hoduj@apra.pl D.Chełstowska
08-12-2016,10:55 Aktualizacja: 08-12-2016,11:30
A A A

Genetyk Yousef Papadopolous zajął się poszukiwaniem lepszych odmian lucerny już w 1988 roku. Po blisko 30 latach prac i 2000 zbadanych roślin nowa odmiana, znana pod nazwą CRS 1001, może okazać się bardzo przydatna. „Moim zdaniem drzemie w niej ogromny potencjał”, powiedział Yousef Papadopolous w rozmowie z CBC. „Wiemy, że ta odmiana toleruje bardzo zmienne warunki środowiskowe, jakie mamy w Kanadzie. To jej przewaga. Zdobędzie rynek i tu (w regionie Maritimes) – i wszędzie indziej”.

Odmiana wytwarza kłącza, które rosnąc tworzą mocno splatające się korzenie i mogą poprawić przeżywalność roślin w regionie Maritimes, gdzie rolnicy borykają się z problemem nadmiernej wilgotności i niskiej jakości gleby. Fermy w Saskatchewan, Ontario i Quebec już uprawiają nową odmianę, a testy w warunkach polowych przeprowadzono w Nowej Szkocji i na Wyspie Księcia Edwarda. W lutym 2017 roku zostanie otwarty konkurs na pozyskanie prawa do uprawy odmiany CRS 1001. Yousef Papadopolous jest zdania, że firmy powinny zadbać, aby rolnicy z regionu Maritimes nie zostali wyłączeni z dyskusji. „Chcemy, by rolnicy, którzy wspierali nas w trakcie badań, rzeczywiście mieli dostęp do nowej odmiany”, powiedział w rozmowie z CBC. „Oni bowiem cały czas pomagają nam już w realnych, komercyjnych warunkach".

konferencja Minikowo, konkurencyjność gospodarstw mlecznych

Jak zwiększyć konkurencyjność gospodarstw mlecznych?

Żywienie, dobrostan i profilaktyka chorób bydła. To główne tematy forum, które 7 grudnia odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.   Żywienie krów w okresie okołoporodowym...

 

 

 

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA