Żywienie, dobrostan i profilaktyka chorób bydła. To główne tematy forum, które 7 grudnia odbyło się w Kujawsko-Pomorskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Minikowie.
Żywienie krów w okresie okołoporodowym omówił Piotr Bartłomiejczak, konsultant żywieniowy z firmy Cargill. Jego zdaniem najczęstszymi błędami popełnianymi w okresie zasuszenia jest nieprawidłowa kondycja krów, karmienie ich paszami gorszej jakości lub o zbyt dużej koncentracji energii, a także złym stosunku wapnia do potasu.
Odpajanie siarą, dobrostan środowiskowy, profilaktyka oraz świadomość pracowników fermy. To główne czynniki wpływające na wzrost i rozwój cieląt, czyli główny temat corocznej konferencji naukowej odbywającej się na...
- Krowy na początku zasuszenia i przed wycieleniem powinny mieć kondycję od 3 do 3,5 punktów BCS (Body Condition Scoring). Miesiąc po wycieleniu od 2,5 do 3 punktów BCS. Natomiast w środku laktacji ich BCS powinien wynosić 3 – tłumaczył specjalista.
Krowy zatuczone w zasuszeniu, których kondycja przekracza 3,5 BCS trudno się cielą i gorzej pobierają paszę, a uwalniane u nich rezerwy tłuszczowe obciążają wątrobę i są przyczyną ketozy. Ponadto zbyt otłuszczone zwierzęta mają krótszą laktację, a ich wydajność mleczna jest mniejsza.
O kluczowych elementach żywienia i technologii produkcji mleka opowiedział dr Marian Kamyczek z Instytutu Zootechniki Państwowego Instytutu Badawczego ZD w Pawłowicach.
Zwrócił on uwagę, że w stadach o wysokiej wydajności częściej pojawiają się choroby o podłożu metabolicznym, obniża się skuteczność inseminacji, zwiększa się podatność na choroby infekcyjne, skraca się okres użytkowania krów, a zwiększa procent ich brakowania.
W swoim wystąpieniu dr Marian Kamyczek przedstawił również koszty produkcji mleka oraz jego składowe.
Hodowcy bydła oraz przedstawiciele handlu, nauki i administracji uczestniczyli w III Forum Sektora Wołowiny. Dwudniowe spotkanie odbyło się 25 - 26 listopada podczas Centralnych Targów Rolniczych w Nadarzynie. Głównymi tematami...
- We wrześniu br. koszty zmienne produkcji jednego litra mleka liczone dla wydajności 6 tys. litrów surowca bez kosztów pracy wyniosły 1,16 zł/l. W tym przypadku paszy stanowiła aż 65,8 proc. całości poniesionych kosztów – wyliczał Marian Kamyczek.
Potencjał produkcyjny bydła rasy Simental w Polsce przedstawił dr inż. Marcin Gołębiewski z SGGW w Warszawie.
- Produkcja mleka od krów rasy Simental jest o 1000 kg niższa niż u krów rasy holsztyńsko fryzyjskiej (HF), ale zawartość białka i tłuszczu jest wyższa. Ponadto bydło Simental ma wyższą wartość rzeźną, przez co przychody ze sprzedaży krów brakowanych i cieląt są większe. Dodatkowo zwierzęta tej rasy są odporne na choroby i można żywić je tańszymi paszami – przekonywał dr inż. Marcin Gołębiewski.
Diagnozowanie, zwalczanie oraz skutki występowania wirusa BVD-MD w stadzie krów mlecznych omówił dr n. wet. Wiesław Niewitecki, Boehringer Ingelheim, gabinet wet. Zdrowe Wymię WMWet Bydgoszcz.
Natomiast Łukasz Urbański ze SHiUZ Sp. z o.o. w Bydgoszczy przedstawił nowości firmy.