Mobilne Centrum Analizy Mleka dotrze do każdego hodowcy
Mobilne Centrum Analizy Mleka (MCAM) już działa. 15 listopada w Instytucie Zootechniki PIB w Balicach został zaprezentowany specjalistyczny pojazd laboratoryjny, który umożliwia przeprowadzanie analiz mleka i siary oraz natychmiastowe uzyskanie wyników w każdym gospodarstwie zlokalizowanym w Polsce.
Mobilne Centrum Analizy Mleka mieści się w samochodzie dzięki czemu dotrzeć do dowolnego gospodarstwa w Polsce. Hodowcy mogą zgłosić taką potrzebę za pomocą strony internetowej lub telefonicznie.
Pić czy nie pić mleko?
Wyniki z analiz będą automatyczne przesyłane do programu stado.pl, który hodowcy mogą bezpłatnie zainstalować.
Mobilne laboratorium jest wyposażone w urządzenia służące m.in. do badania składu mleka, oznaczania ilości bakterii i komórek somatycznych w mleku oraz szybkiego wykrywania pozostałości w nim antybiotyków.
MCAM składa się z 4 kluczowych systemów analitycznych tj. Milkoscan Mars 6, BacSomatic, Heratherm IMC 18 oraz Bioeasy.
Milkoscan Mars 6 jest to analizator mleka, który pozwala na pomiar do sześciu kluczowych parametrów takich jak tłuszcz, białko, laktoza, sucha masa, sucha masa beztłuszczowa i punkt zamarzania. Służy również do badania przesiewowych na zafałszowania w ciągu minuty bez potrzeby stosowania środków chemicznych.
BacSomatic jest to zintegrowany analizator liczący bakterie i komórki somatyczne na potrzeby weryfikacji jakości higienicznej mleka. Urządzenie umożliwia precyzyjny pomiar liczby bakterii i komórek somatycznych w czasie krótszym niż 9,5 minuty oraz tylko LKS w czasie poniżej 1,5 minuty.
O takim gospodarstwie marzy każdy hodowca bydła mlecznego
Heratherm IMC 18 jest to mały inkubator mikrobiologiczny z chłodzeniem zaprojektowany do prowadzenia długotrwałych hodowli bakterii w optymalnych warunkach w celu analizy danej próbki mleka.
Bioeasy jest to test do wykrywania pozostałości antybiotyków w mleku. Pozwala on uzyskać szybki wynik analizy mleka surowego, pasteryzowanego, sterylizowanego, mleka w proszku i serwatki.
Samochód z systemem MCAM został wyposażony m.in. w szuflady chłodnicze do przechowywania próbek mleka lub siary.
Planowane jest również wykorzystanie MCAM w celu stworzenia systemu zarządzania siarą. Ma on m.in. szacować jej jakość.
Projekt MCAM był finansowany ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Bridge Alfa. Prace realizowano w ramach Konsorcjum, które tworzą Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy oraz firma Farm Innovations Sp. z o.o.
Wszelkie informacje można uzyskać pod adresem mailowym: sekretariat.nauka@izoo.krakow.pl
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)