Mleko rekordowo drogie. Producenci otrzymują niemal 1,5 złotych za litr
Cena mleka we wrześniu według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 1,48 złotych za litr i była wyższa o 23,4 proc. niż w październiku 2016 r. i o 2,4 proc. od ceny wypłaconej we wrześniu 2017 r.
Ceny artykułów mleczarskich, jak informuje TVP 1, jednak już nie rosną. Dzieje się tak również w Polsce. Najbardziej widać to w notowaniach odtłuszczonego mleka w proszku. Te nieznacznie przekraczają 6 złotych za kilogram.
Ceny minimalne masła spadły nawet poniżej 20 złotych i kształtują się w przedziale 19,50 - 22 zł/kg, a ceny serów dojrzewających w granicach 12,50 - 14 zł/kg.
SOL - gromadzi dane i ułatwia pracę hodowcom
Produkty tłuszczowe, jak podaje TVP 1, wciąż są jednak na takim poziomie, że mleczarnie mogą płacić za surowiec dobre ceny. Mleko w 2017 r. może średnio kosztować nawet 1,4 zł/l. To rekordowy poziom.
Producenci mleka już teraz za swój surowiec otrzymują o 25 proc. wyższe ceny niż przed rokiem.
Mleczarnie w czterech województwach w Polsce płaciły w październiku powyżej 1,5 zł za litr mleka, a w ośmiu powyżej 1,4 zł/za litr.
Producenci mleka z woj. warmińsko-mazurskiego otrzymywali za swój surowiec najwięcej. Tamtejsze mleczarnie płaciły 1,57 złotych za litr mleka. Niewiele mniej bo 1,56 zł/l otrzymywali hodowcy bydła z Podlasia.
Krowy rasy montbeliarde są wydajne i zdrowe
Cena mleka przekroczyła również 1,5 złotych za litr w woj. lubuskim oraz pomorskim. W pierwszym przypadku mleczarnie płaciły za surowiec 1,52 zł/l, a w drugim 1,50 zł/l.
Mleko kosztowało powyżej 1,4 zł za litr w ośmiu województwach. Takie stawki producentom tego surowca płaciły zakłady w woj. lubelskim i zachodniopomorskim (1,49 zł/l), mazowieckim, dolnośląskim (1,48 zł/l), opolskim (1,47 zł/l) śląskim (1,46 zł/l), wielkopolskim (1,45 zł/l) oraz kujawsko-pomorskim (1,42 zł/l)
Mleko w trzech województwach kosztowało między 1,3-1,4 złotych za litr. Takie stawki otrzymywali rolnicy w woj. podkarpackim i świętokrzyskim (1,38 zł/l) oraz łódzkim (1,34 zł/l).
Mleczarnie w woj. małopolskim po raz kolejny płaciły najmniej. Nawet w sytuacji, kiedy średnia cena skupu mleka w Polsce zbliżyła się do 1,5 zł/l, tamtejsze zakłady za litr tego surowca płaciły zaledwie 1,29 złotych.
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Choroby bydła - podstawy diagnostyki i terapii |Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)