Mleka będzie więcej. Rolnicy radzą sobie z suszą
Skup mleka w pierwszym kwartale tego roku, jak podaje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka na podstawie analiz Komisji Europejskiej, był o 1 proc. niższy niż w tym samym czasie w 2018 roku.
Produkcja mleka w drugiej połowie tego roku ma być jednak wyższa o 0,7 proc. oraz osiągnąć poziom 167,3 mln ton. Wiele zależy jednak od pogody. W Polsce już mamy pierwsze symptomy suszy.
Pogłowie krów mlecznych w Unii Europejskiej w grudniu 2018 roku było o 1,6 proc. niższe niż przed rokiem. Hodowcy bydła odczuli właśnie suszę, głównie przez wyższe ceny pasz.
Niemcy wzorem dla polskiej branży mleczarskiej?
Pasze objętościowe były również gorszej jakości, stąd producenci mleka zostali niejako zmuszeni do większego udziału z komponentów treściwych, głównie koncentratów. Wydajność mleczna krów mlecznych w efekcie wzrosła.
Komisja Europejska, jak informuje Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka przewiduje więc, że w drugiej połowie tego roku produkcja mleka w UE wzrośnie.
"Według prognoz KE na ceny mleka pozytywny wpływ będzie miał utrzymujący się popyt światowy na produkty mleczne oraz brak zapasów interwencyjnych odtłuszczonego mleka w proszku, które w zeszłym roku spędzały sen z powiek wszystkim z branży mleczarskiej" czytamy w komunikacie PFHBiPM.
UE dalej pozostaje największym światowym eksporterem produktów mleczarskich. Jej udział w globalnym handlu wynosi 32 proc.
Wiemy gdzie w marcu płacono najwięcej za mleko
Europejscy eksporterzy sprzedali o 11 proc. więcej produktów mleczarskich na chiński rynek. Sytuacja ta ma się utrzymać również w tym roku. Duży wpływ miał na nią spór pomiędzy Chinami a Stanami Zjednoczonymi.
Wśród produktów mleczarskich, które są najważniejsze z punktu widzenia unijnego eksportu jest ser, którego udział w wywozie wynosi około 40 proc. Trafia on między innymi do USA, Japonii oraz Szwajcarii.
"Prognozy przewidują, że eksport sera wzrośnie o kolejny procent z powodu podpisanej umowy o wolnym handlu z Japonią oraz stale rosnącym zainteresowaniem importerów tym produktem" czytamy w komunikacie PFHBiPM.
Eksport odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) również może być wyższy, nawet o 3 proc. UE mimo wysokich cen tego surowca nadal pozostaje konkurencyjna w porównaniu do innych państw.
Sytuacja z pełnym mlekiem w proszku jest nieco inna. Eksport tego surowca w 2018 roku był o 15 proc. niższy.