Korekcja racic na zdrowie krów
Korekcja racic i zdrowie krów mlecznych to dwa zagadnienia, które dominowały w pierwszym dniu warsztatów zorganizowanych w ramach AZR (Akademii Zdrowej Racicy) przez firmę De Heus. Korektor, doradca żywieniowy oraz lekarz weterynarii muszą stanowić zgrany zespół, aby osiągnąć główny cel, którym nie jest wcale zadowolenie hodowcy, tylko zdrowe i wysokoprodukcyjne stado krów.
Korekcja racic w pięciu krokach
Zdrowotność racic jest związana przede wszystkim z warunkami utrzymania zwierząt, wśród których należy wymienić zagęszczenie zwierząt, wyrównanie stada, rodzaj i jakość powierzchni po której chodzą krowy, komfort i dostępność legowisk oraz higienę ganków spacerowych. Prowadzący wykład Pawłem Kasprowiczem (firma De Heus) zwrócił też uwagę na wpływ jakości żywienia na zdrowotność racic. Warsztaty AZR otworzył Rafał Lamperski a poprowadził Piotr Gójski (obydwaj z firmy De Heus). Swoje wystąpienia mieli także Rafał Kapica - główny specjalista AZR oraz lek. wet. M. Hądzlik - Gospodarstwo Rolne Drzewce.
Lekarz weterynarii, doradca żywieniowy to osoby, które powinny z korektorem współpracować. Tylko w takiej sytuacji krowy w stadzie będą odznaczać się najlepszą zdrowotnością, co w konsekwencji przełoży się na wysoką wydajność mleka. Wczoraj, w pierwszym dniu warsztatów w ramach AZR prowadzonej przez firmę De Heus, odbyła się dyskusja, w której udział wzięli oprócz korektorów właśnie lekarze wet. oraz doradcy żywieniowi. Dziś odbywa się część praktyczna, czyli pokaz korekcji i jej wykonanie przez uczestników warsztatów.