Korekcja racic w pięciu krokach
Bydło mleczne wymaga systematycznej pielęgnacji racic. Zaniedbanie tej czynności prowadzi do kulawizny, zniekształcenia kości i stawów, a w konsekwencji brakowania krowy.
W gospodarstwie rolnym Sławomira Maciejewskiego z miejscowości Żdżary w woj. wielkopolskim odbyła się druga, praktyczna część szkolenia w ramach dwudniowej Akademii Zdrowej Racicy. Organizatorem spotkania była firma DeHeus.
Korekcja racic na zdrowie krów
Warsztaty poprowadził Rafał Kapica, dyplomowany specjalista korektor, który zaprezentował zebranym gościom metodę pięciostopniowej korekcji racic. Składa się ona z trzech cięć funkcjonalnych oraz dwóch leczniczych.
-Zabieg zaczynamy od pomiaru długości palców i skrócenia ich do długości 7,5 cm. Następnie przechodzimy do poziomowania podeszwy z zachowaniem jednakowej wysokości ściany zewnętrznej i wewnętrznej palców. Kolejnym krokiem jest wycięcie wyokrągleń w środkowej 1/3 długości ściany palców. W przypadku uszkodzonego palca należy obniżyć wysokość jego podeszwy względem palca zdrowego. Umożliwia to jego odciążenie oraz szybszą regenerację. Ostatnim krokiem jest oczyszczenie piętek – tłumaczył Rafał Kapica.
Podczas spotkania zaprezentował również nowoczesne poskromy hydrauliczne oraz sposób odciążania chorych palców racicy przez naklejenie bloku na zdrowy palec.
Więcej informacji na temat Akademii Zdrowej Racicy będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Bydło nr 1/2016. ZAPRENUMERUJ