Ketoza krów mlecznych. Jak ją diagnozować i leczyć?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
09-08-2023,11:40 Aktualizacja: 09-08-2023,11:34
A A A

W jaki sposób możemy skutecznie potwierdzić ketozę w naszym stadzie, a jeśli już ona występuje, jakie środki najlepiej sprawdzają się w leczeniu krów?

- Warto wiedzieć, że ketoza czyli podwyższony poziom ciał ketonowych, jest normalnym zjawiskiem w czasie adaptacji tj. przystosowania się organizmu krów do okresu deficytu energetycznego. Dopiero ich nadmierny poziom stanowi problem - mówiła prof. Jessica McArt z Uniwersytetu Corlnella w USA podczas tegorocznej Szkoły Żywienia w Krakowie.

W laktacji krowy muszą się adaptować do deficytu energetycznego. W efekcie uwalniane do krwiobiegu są duże ilości niezestryfikowanych kwasów tłuszczowych (NEFA).

  • Ketoza jest normalnym zjawiskiem w czasie adaptacji krów do deficytu energetycznego
  • Poziom ciał ketonowych można określić w moczu, mleku i krwi krów
  • Głównym celem leczenia ketozy nie jest zmniejszenie poziomu BHB we krwi

Hoduj z Głową Bydło, bydło mleczne, bydło mięsne, opasy, cielęta, krowy, hodowcy bydła, bydło białogrzbiete

"Hoduj z Głową Bydło". Co znajdziecie w nowym wydaniu?

W najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 4/2023 (lipiec-sierpień) znalazło się 8 działów. Przypisane do nich artykuły dotyczą między innymi hodowli, żywienia, opasów, zdrowia, techniki i wyposażenia, a także...

Jeśli jest zbyt dużo NEFA zostają one niecałkowicie utleniane do ciał ketonowych. Wyróżniamy ich trzy rodzaje tj. aceton, acetooctan oraz β-hydroksymaślan (BHB). Są one używane jako alternatywne źródło energii w ciele.

Zapach acetonu

Historycznie hodowcy oraz lekarze weterynarii wykrywali ketozę u krów na podstawie słodkiego zapachu acetonu uwalnianego wraz z wydychanym przez nie powietrzem. Metoda ta wbrew pozorom nie należy do najłatwiejszych, a dodatkowo jest ona obarczona sporym błędem.

- Przyjmuje się, że metoda ta jest skuteczna zaledwie w 50%. Generalnie nie jesteśmy w tym tacy dobrzy, za jakich się uważamy. Gdy twierdzimy, że umiemy wyczuć aceton w oborze to gwarantuję, że większość z nas nie potrafi tego zrobić - mówiła Jessica McArt.

Badanie ciał ketonowych

Badanie ciał ketonowych w moczu wykonujemy za pomocą testu paskowego na obecność kwasu acetylooctowego. Jego dokładność jest określona jako przyzwoita i porównywalna do badania krwi.

Martin Ziaja, produkcja mleka, cena mleka, artykuły mleczarskie, krowy mleczne, hodowcy, spółdzielnie mleczarskie

Spółdzielniom mleczarskim grożą fuzje, przejęcia i bankructwa?

Spółdzielnie mleczarskie znajdują się w coraz cięższej sytuacji. Wielu z nim grozi upadłość i bankructwo. Wszytko przez pogłębiający się kryzys na rynku mleka. - Branża mleczarska jest coraz bardziej zanurzona w kryzysie. Jeśli najbliższe...

Dodatkową zaletą jest także cena, około złotówki za pasek. Zabarwienie czerwone i fioletowe oznacza, że dana sztuka może być w ketozie.

Testy do badania poziomu BHB w mleku są paskowe lub proszkowe. Mają one od umiarkowanej do słabej czułości oraz przyzwoitą specyficzność.

Oznacza to, że niektóre krowy ketotyczne w badaniu wyjdą jako nieketotyczne. Za to wskaże ono celnie większość sztuk zdrowych.

Badanie ciał ketonowych we krwi wydaje się najbardziej dokładnym rozwiązaniem. Złotym standardem jest oznaczanie ich poziomu w laboratorium. W tym przypadku wadą jest jednak zbyt długie oczekiwanie na wynik.

Na rynku dostępne są też ręczne mierniki BHB przeznaczone dla ludzi, które można jednak z powodzeniem wykorzystać w przypadku krów mlecznych. Jest to dokładny test, który daje wynik ilościowy BHB w milimolach na litr.

mleko, cena mleka, mleko surowe, mleczarnie, krowy mleczne, produkcja mleka, mleko w UE,

Cena mleka spadła poniżej 2 złotych za litr!

Mleko w czerwcu 2023 r. w Polsce po raz pierwszy od wielu miesięcy kosztowało poniżej 2 złotych za litr. Obecna sytuacja jest coraz trudniejsza, zarówno dla producentów surowca, jak i jego przetwórców. Cena mleka w...

Skąd i kiedy pobierać próbki krwi?

Jeśli chodzi o lokalizację pobierania próbek krwi, najczęściej jest to żyła ogonowa albo szyjna.

- Nie zalecam pobierania krwi z żyły mlecznej z uwagi na to, że po pierwsze jest to niebezpieczne, a po drugie otrzymamy nieco zaniżony wynik o około 0,3 milimola na litr - kontynuowała Jessica McArt.

W tym celu można też wykorzystać nakłucie ucha lub sromu, żeby pozyskać krew z naczyń włosowatych.

Jak leczyć krowy z ketozą?

Głównym celem leczenia ketozy nie jest zmniejszenie poziomu BHB we krwi. Chodzi przede wszystkim o rozwiązanie pewnego rodzaju problemu metabolicznego, który leży u podstaw tego zjawiska. Do podstawowych i najczęściej stosowanych narzędzi należy podawanie glikolu propylenowego w ilości 300 ml bezpośrednio do pyska raz dziennie przez 3 do 5 dni.

Inną metodą jest suplementacja witaminy B12, a także dożylne podawanie glukozy.

Możliwe jest również stosowanie glukokortykoidów, jednak zdaniem Jessici McArt, ich skuteczność jest dyskusyjna, a ponadto mogą być one szkodliwe dla krów z wysokim poziomem BHB.

Więcej informacji znajdziesz w artykule ″Zdiagnozować i zwalczyć ketozę″ opublikowanym w najnowszym wydaniu magazynu ″Hoduj z Głową Bydło″ nr 4/2023. ZAPRENUMERUJ

Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)



Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA