Kolejna edycja Międzynarodowe Forum Wołowiny odbędzie się pod koniec stycznia w Warszawie. Spotkanie stworzy okazję do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów oraz wspólnego wypracowywania rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoi branża.
Międzynarodowe Forum Wołowiny odbędzie się 31 stycznia w Warszawie. Foto_Remigiusz Kryszewski
Kluczowe wydarzenie dla sektora wołowiny w Polsce i Europie odbędzie się pod koniec stycznia w Warszawie. Międzynarodowe Forum Wołowiny, jak co roku, stworzy okazję do wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów oraz wspólnego wypracowywania rozwiązań dla wyzwań, przed którymi stoi branża.
Już 31 stycznia 2025 r. w Warsaw Presidential Hotel odbędzie się XI Międzynarodowe Forum Wołowiny. Tegoroczna edycja, jak co roku, zgromadzi czołowych ekspertów, przedstawicieli branży, naukowców oraz decydentów politycznych, tworząc przestrzeń do rozmów o przyszłości sektora i najważniejszych wyzwaniach, jakie przed nim stoją.
Wirus choroby niebieskiego języka (BTV-3) ponownie został potwierdzony w polskim stadzie bydła. Główny lekarz weterynarii informuje o stwierdzeniu 2. w 2025 r. ogniska choroby niebieskiego języka (BTV-3, serotyp 3). Ognisko choroby zostało...
Forum odbędzie się pod honorowym patronatem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Czesława Siekierskiego. To podkreśla jego wagę zarówno w Polsce, jak i na arenie międzynarodowej oraz wskazuje na istotną rolę, jaką Polska odgrywa w dyskusjach o przyszłości europejskiego rolnictwa i handlu wołowiną.
Organizatorem spotkania jest Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego, które od lat działa na rzecz rozwoju polskiego sektora wołowiny. Jak podkreśla Prezes PZPBM, Jerzy Wierzbicki: - Forum Sektora Wołowiny to miejsce, które jednoczy całą branżę – od producentów po ekspertów i decydentów. Wspólnie wyznaczamy kierunki rozwoju, które pozwalają nam lepiej odpowiadać na wyzwania przyszłości.
Strategicznym partnerem spotkania jest Copa-Cogeca, Farm Europe, Livestock Voice, Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, Platforma Zrównoważonej Wołowiny oraz Rada Sektora Wołowiny.
Podczas tegorocznej edycji prelegenci skupią się na przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej. Zostaną także omówione wnioski z realizacji obecnej WPR, założenia przyszłej polityki oraz reformy wspierające równowagę między ochroną środowiska a rentownością gospodarstw rolnych.
Inspekcja Weterynaryjna poinformowała o 8. ognisku choroby niebieskiego języka w Polsce. Niestety wirus został wykryty już w trzecim województwie. Próbki zostały zbadane w krajowym laboratorium referencyjnym, tj. PIWet - PIB Puławy,...
Przedstawione zostaną również sposoby wzmocnienia pozycji negocjacyjnej rolników, co przyczyni się do zapewnienia uczciwych cen i stabilności rynku.
Wykładowcy omówią także praktyczne sposoby wdrażania Zielonego Ładu w sektorze wołowiny z minimalizacją obciążeń dla rolników. Jednocześnie zaprezentują innowacyjne podejścia do redukcji emisji oraz sposoby realizacji wymogów dyrektywy CSRD w zakresie raportowania ESG.
Dyskusja obejmie również strategie dekarbonizacji w łańcuchu dostaw oraz rolę hodowli w ochronie bioróżnorodności i efektywnym zarządzaniu gruntami.
Podczas debaty poruszone zostaną tematy uwzględniające dobrostan zwierząt, niskoemisyjność, transparentność działań oraz komunikację z konsumentami. Omówione zostaną zagadnienia związane z umacnianiem pozycji rolników w łańcuchu dostaw.
Panel skupi się na globalnych wyzwaniach handlowych, w tym integracji Ukrainy z rynkiem unijnym oraz jej wpływie na europejskie rolnictwo. Poddane dyskusji zostaną różne scenariusze dostępu rolnictwa ukraińskiego do rynku Unii Europejskiej.
Uczestnicy omówią także porozumienie MERCOSUR oraz potencjalne skutki dla unijnych producentów w obliczu międzynarodowej konkurencji.
Zwieńczeniem forum będzie dyskusja nad rolą nauki w rozwiązywaniu kluczowych wyzwań sektora wołowiny, w tym także w obronie reputacji produkcji zwierzęcej. Panel skupi się na wdrażaniu Apelu z Denver. Planowane jest również przyjęcie dokumentu: Apel z Warszawy o europejskie wdrożenie – element wspólnego europejskiego planu działań na rzecz zrównoważonego rolnictwa.
Więcej informacji oraz szczegółowy program znajdziesz na stronie internetowej: beefforum.pl.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło"
Nasz magazyn można zaprenumerować w tradycyjnej formie TUTAJ oraz w e-prenumeracie TUTAJ