Wpływ aminokwasów i witamin z grupy B na wydajność krów oraz przyczyny niskiej zawartości tłuszczu w mleku. To główne tematy XX Jubileuszowej Konferencji firmy Blattin Polska.
Firma Blattin Polska przy współpracy z Adisseo oraz Jefo zorganizowała w lutym cykl spotkań dla hodowców bydła i producentów mleka. Jedno z nich odbyło się 9 lutego w Rojewie w woj. kujawsko-pomorskim.
Interwencji w sprawie drastycznych obniżek cen skupu mleka w mleczarniach domaga się Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (IRWŁ). A przedstawicielka Polskiej Izby Mleka podkreśla, że obniżki cen w skupie są nieuniknione. Jak...
Tematem przewodnim XX Ogólnopolskiej Konferencji była "Wysokowydajna krowa - jak ją zrozumieć i wspomagać w produkcji?".
Spotkanie rozpoczął Andrzej Mirek, członek zarządu firmy Blattin Polska, który przywitał przybyłych gości.
O wpływie bilansowania aminokwasów na wydajność i parametry mleka opowie Laurent Thiaucourt, konsultant z firmy Adisseo France S.A.S.
Zwrócił on uwagę, że odpowiednio suplementując aminokwasy można zmniejszyć poziom białka ogólnego w paszy, a tym samym ograniczyć koszty żywienia. Wysokoprodukcyjne krowy mleczne są w stanie uzyskać 50-60% potrzebnych im aminokwasów z białka mikrobiologicznego. Aby jednak wspomagać wysoką produkcję mleka należy pozostałą część dostarczyć wraz z paszą.
Wyniki badań pokazują, że podawanie krowom chronionych form lizyny i metioniny, które nie są trawione w żwaczu tylko w jelicie, wpływa na wzrost nie tylko produkcji mleka ale również białka i tłuszczu. Jednocześnie wpływają one na lepszą zdrowotność zwierząt, poprawę wyników rozrodu oraz wykorzystanie azotu.
W kolejnym wystąpieniu Katarzyna Piecuch, główny hodowca z Kombinatu Rolnego Kietrz, opowiedziała o prowadzonej hodowli. Obecnie w gospodarstwie znajduje się 9,3 tys. sztuk bydła, w tym 3,8 tys. krów mlecznych. Kombinat posiada również 8,5 tys. ha ziemi o dużym potencjale plonowania.
Ceny skupu żywca wołowego od początku roku spadały. W czwartym tygodniu stycznia notowania bydła ustabilizowały się i wyniosły 10,66 zł za kilogram wagi żywej. Bydło rzeźne w dniach od 23 do 29 stycznia w ciągu tygodnia nieznacznie...
Przyczyny zbyt niskiej zawartości tłuszczu w mleku przedstawi prof. dr hab. inż. Zygmunt Maciej Kowalski, kierownik Katedry Żywienia, Biotechnologii Zwierząt i Rybactwa Wydziału Hodowli i Biologii Zwierząt Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Jak podkreślił ekspert przyczyną niskiej zawartości tłuszczu w mleku nie zawsze jest kwasica żwacza. Bardzo często zdarza się, że efekt rozcieńczenia wynika z bardzo wysokiej wydajności mleka lub syndromu niskiej zawartości tłuszczu - milk fat depression (MFD).
W celu sprawdzenia pH płynu żwacza i potwierdzenia lub wykluczenia kwasicy należy wykonać punkcję. Ważne jest jednak, aby zabieg ten był przeprowadzony 4-8 godzin po karmieniu krów.
Na zakończenie konferencji Dominique Bouchut, menedżer techniczny ds. przeżuwaczy z firmy Jefo opowiedział o witaminie B i jej kluczowej roli w poprawie reprodukcji, wydajności mlecznej i efektywności żywienia bydła mlecznego.
Ekspert zaznaczył, że fermentacja żwaczowa u krów umożliwia syntezę witamin z grupy B. Jednak ich poziom przy obecnej produkcji mleka powinien być uzupełniany przy wykorzystaniu preparatów zawierających chronione postacie tych witamin.
Ich suplementacja może poprawić metabolizm krów oraz wspierać rozwój pęcherzyków i zarodków. W efekcie można spodziewać się większej wydajności mleka o wyższej zawartości białka i tłuszczu oraz lepszych wskaźników rozrodu.
Konferencja w Rojewie cieszyła się dużym zainteresowaniem rolników. W spotkaniu uczestniczyło około 240 osób.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ