Międzynarodowa Konferencja Naukowa w Polanicy-Zdroju odbyła się już po raz 21. Głównym tematem tegorocznej edycji była profilaktyka chorób przeżuwaczy oraz ograniczenie stosowania antybiotyków w ich leczeniu.
Cielęta. To od nich wszystko się zaczyna. Należy im zapewnić optymalną ilość wysokiej jakości siary, najlepiej cztery litry po urodzeniu, a następnie mleko bądź wysokiej jakości preparat mlekozastępczy oraz paszę stałą. Biegunki cieląt prowadzą do...
Lekarze weterynarii, hodowcy bydła, zootechnicy, studenci oraz osoby związane z branżą spotkali się 24 i 25 maja w Teatrze Zdrojowym w Polanicy Zdrój na konferencji dotyczącej bydła mlecznego.
Program SOL ogólna koncepcja i aktualny stan to temat pierwszego wykładu połączonego z pokazem, który został poprowadzony przez dr hab. Krzysztofa Słoniewskiego z Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
Podczas pokazu i ćwiczeń praktycznych każdy z uczestników otrzymał indywidualny login i hasło umożliwiające pracę z programem oraz dostęp do ćwiczebnych gospodarstw. Prowadzący omówił zagadnienia dotyczące lekarzy weterynarii jako użytkowników programu SOL, uzyskiwania dostępu do niego, logowania, prezentacji i rejestracji zdarzeń weterynaryjnych oraz przebiegu badania w czasie rzeczywistym na urządzeniu mobilnym.
Brakowanie krów i jego przyczyny, występowanie chorób metabolicznych i zaburzeń trawienia, rozród krów oraz ocenę stanu zdrowotnego wymienia w stadzie na podstawie informacji dostępnych w SOL omówił prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z UP w Krakowie oraz prof. dr hab. Jan Twardoń z UP we Wrocławiu.
Cena skupu mleka w kwietniu w porównaniu do marca ponownie zmalała. Była ona niższa o 2 grosze i wyniosła 1 złoty 32 grosze za litr. Co ciekawe była ona o jeden grosz wyższa niż przed rokiem. Cena mleka w kwietniu tylko w jednym...
Występowanie chorób zakaźnych i czynniki ryzyka oraz epidemiologiczne konsekwencje tych zakażeń w populacji bydła w Polsce omówił prof. dr hab. Krzysztof Rypuła z UP we Wrocławiu.
- Polska od 2009 r. jest urzędowo wolna od gruźlicy i brucelozy, a w 2017 r. uzyskaliśmy status kraju urzędowo wolnego od białaczki. Wiąże się to ze zmianą sposobu monitoringu tej choroby. Zamiast badania krwi zwierząt będą wykonywane badania mleka, co 5 lat - tłumaczył Krzysztof Rypuła.
Prof. dr hab. Tadeusz Stefaniak z UP we Wrocławiu opowiedział o nowych rozwiązaniach w immunoprofilaktyce biernej i czynnej chorób narządu oddechowego cieląt oraz alternatywie dla antybiotyków.
Choroby płuc stanowią jedną z największych przyczyn strat bydła. U cieląt ras mlecznych występują między 1-5 miesiącem życia. W wielu stadach zachorowalność przekracza 80-90 proc. obsady zwierząt, a straty z tytułu upadków i brakowania 10-15 proc. Ponadto u wielu chorych cieląt dochodzi do trwałego zahamowania wzrostu.
Zdaniem eksperta alternatywą dla antybiotyków w leczeniu schorzeń układu oddechowego może być stosowanie surowicy odpornościowej.
IBR/IPV zakaźne zapalenie nosa i tchawicy oraz BVD/MD wirusowa biegunka i choroba błon śluzowych bydła, a także choroba guzowata skóry, były głównymi tematami konferencji zorganizowanej w Biocentrum Uniwersytetu Przyrodniczego w...
Na pytanie czy nanotechnologia może zastąpić anantybiotykoterapię odpowiedział dr n. wet. Jarosław Cierpisz. Jego zdaniem jest to możliwe dzięki wykorzystaniu nanoczasteczek srebra, które powodują utlenianie katalityczne bakterii przez co tracą one możliwość oddychania i giną.
Cząsteczki srebra wchodzą również w reakcję ze ścianą komórkową bakterii uniemożliwiając ich oddychanie komórkowe. Prowadzą także do denaturacji białka, uszkadzają materiał genetyczny bakterii blokując jego rozwój. Wiążą się także z cysteiną upośledzając powstawanie wielu enzymów i wchodzą w interakcje z rybosomami, co powoduje zanik ich funkcji metabolicznych.
W dwudniowej konferencji wzięło udział około 300 osób. Jej organizatorem była Katedra Rozrodu z Kliniką Zwierząt Gospodarskich UP we Wrocławiu, Dolnośląska Izba Lekarsko-Weterynaryjna, Komitet Nauk Weterynaryjnych i Biologii Rozrodu PAN, Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Sekcja Fizjologii i Patologii Przeżuwaczy PTNW oraz Teatr Zdrojowy w Polanicy-Zdroju, a przewodniczącym komitetu organizacyjnego był prof. dr hab. Jan Twardoń.
Więcej na temat konferencji znajdziesz w kolejnym numerze czasopisma Hoduj z Głową Bydło nr 4/2018.
Zaprenumeruj