Krowy o najwyższej wartości genetycznej w stadzie maja szansę stać się matkami buhajów. Kryteria wyboru tych samic są zapisane w programach hodowlanych a zwierzęta, które spełniają wymagania stają się matkami potencjalnych buhajów hodowlanych.
Matki buhajów są to samice o najwyższej wartości genetycznej, które stają się matkami potencjalnych buhajów inseminacyjnych. Kryteria wyboru tych samic zapisane są w programach hodowlanych Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).
Celem programu hodowlanego w Polsce dla rasy polskiej holsztyńsko-fryzyjskiej, jest osiągnięcie postępu genetycznego. Odbywa się to przez doskonalenie zwierząt na drodze selekcji w oparciu o indeks selekcyjny PF (Produkcja i Funkcjonalność).
Krowy karmione kiszonką z kukurydzy zebraną w technologii Shredlage mogą produkować więcej mleka. Dzienny wzrost wydajności w gospodarstwie Fortune w Cieszymowie wyniósł 2 litry od sztuki. - Shredlage jest stosowana w coraz większej liczbie...
Minimalna wartość tego indeksu dla kandydatek na matki buhajów jest ustalana na nowo w każdym sezonie oceny wartości hodowlanych.
Próg indeksu może być podniesiony przez Stacje Unasieniania według aktualnej potrzeby.
Krowy kandydujące na matki buhajów są wybierane z grupy zwierząt o najwyższych wartościach PF w danym sezonie i w danej odmianie barwnej.
Wśród kandydatek mogą znajdować się krowy w pierwszej, drugiej lub trzeciej laktacji.
Aby stać się matką buhaja przeznaczonego do produkcji nasienia, krowa oprócz wysokich wartości hodowlanych powinna cechować się również nienagannym pokrojem.
Ocena typu i budowy krowy jest przeprowadzana przez doradcę ds. hodowli PFHBiPM, który wraz z przedstawicielem stacji unasienniania (SU) bierze udział w przeglądzie matek buhajów.
Żeby urodzony buhaj został wpisany do sekcji głównej księgi, jego matka powinna być również w tej sekcji.
UOKiK nałożył łącznie ponad 17 mln zł kary dla producentów pasz dla zwierząt - firm Polmass i Ekoplon - za porozumienia ograniczające konkurencję - poinformował Urząd w środę w komunikacie. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i...
Od 5 lat kandydatkami na matki buhajów mogą zostać również jałowice. Jest to możliwe dzięki ocenie genomowej, która pozwala na uzyskanie wartości hodowlanej bardzo młodych zwierząt.
W grupie jałowic z najwyższymi genomowymi wartościami hodowlanymi wyrażonymi indeksem PF mogą znaleźć się sztuki z hodowli, z których wcześniej nie wybierano matek buhajów.
W takim przypadku jałówki genotypowane mogą stać się materiałem na matki buhajów po zaakceptowaniu przez Spółki Unasieniania.
W rasie simentalskiej matki buhajów mogą być wybierane spośród krów posiadających oszacowany indeks selekcyjny PFSM na poziomie ustalonym na każdy sezon oceny wartości genetycznej wspólnie przez PFHBiPM, Polski Związek Hodowców Bydła Simentalskiego i krajowe centra pozyskiwania nasienia.
W przypadku braku oszacowania indeksu na matki buhajów mogą być wybierane również krowy spełniające określone kryteria minimalnego poziomu podindeksu produkcyjnego, podindeksu płodności oraz WH (wartości hodowlanej) dla komórek somatycznych, o ile zostały oszacowane.
Import wołowiny do Chin w ciągu pierwszych 7 miesięcy roku wzrósł o 43%. Największymi dostawcami tego rodzaju mięsa pozostaje Brazylii i Argentyny. Chiny importują coraz więcej mięsa wołowego. W okresie od stycznia do lipca (włącznie)...
W stadach objętych programem ochrony zasobów genetycznych w rasach polskiej czerwonej, polskiej czarno-białej i polskiej czerwono-białej wybór matki buhajów przeprowadza koordynator ds. zasobów genetycznych dla danej rasy z ramienia PFHBiPM.
W rasach chronionych wybór matek odbywa się na podstawie analizy rodowodu, a także wyników oceny typu i budowy oraz wartości użytkowej i wartości hodowlanej.
Kandydatki na matki buhajów w rasach polskiej czarno-białej i polskiej czerwono-białej powinny posiadać w swym genotypie możliwie niewielki udział genów holsztyńsko-fryzyjskich oraz zostać uznane za przydatne do realizacji programu hodowlanego przez prowadzącego księgę.
Dla ras brown swiss, jersey, montbeliarde, szwedzkiej czerwonej nie wybiera się matek buhajów.