III Pomorskie Forum Mleczarskie w Gniewie
Hodowcy bydła i producenci mleka 15 lutego spotkali się na zamku w Gniewie w woj. pomorskim. Uczestniczyli oni w wykładach, których tematem przewodnim był monitoring stada bydła mlecznego.
Konferencję zorganizował Pomorski Ośrodek Doradztwa Rolniczego, a patronat honorowy objął marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struka.
O zaburzeniach w rozrodzie krów wynikających z ich złego żywienia opowiedział prof. dr hab. Zygmunt Maciej Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Podkreślił, że najczęściej pogorszenie współczynników rozrodu u wysoko wydajnych krów tłumaczy się trudnościami w pokryciu ich dużych zapotrzebowań na składniki pokarmowe oraz nieprawidłowym działaniem gospodarki hormonalnej.
Doskonały TMR w teorii i praktyce
- Pojawia się coraz więcej publikacji, w których jest udowodnione, że w stadach wysokoprodukcyjnych dzięki profesjonalnemu zarządzeniu tendencja ta się odwraca – tłumaczy profesor.
Jak funkcjonuje zrobotyzowana obora opowiedział Arend Jan Hendriks, właściciel gospodarstwa rolnego Hendripol Sp. z o.o.
Przedstawił on koszty produkcji na podstawie danych zebranych w swojej hodowli oraz czynniki wpływające na uzyskanie dobrych wyników produkcji. Wśród nich wymienił dobrostan zwierząt, redukcję stresu, optymalny komfort i żywienie, wysoki poziom higieny, a także codzienną kontrolę i analizę zdrowotności stada. Zwrócił również uwagę, że dzięki trzykrotnemu dojowi krów można uzyskać od 5 do 15 proc. mleka więcej.
Monitoring odchowu cieląt przedstawił dr inż. Paweł Górka z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Jego zdaniem zwiększenie przyrostów masy ciała cieląt w okresie odchowu o 1 g/dzień pozwala uzyskać w przyszłej laktacji o 4 l mleka dziennie więcej, a każda jego choroba zmniejsza wydajność mleczną w laktacji o 200-1000 l.
Więcej informacji na temat III Pomorskiego Forum Mleczarskiego będzie można przeczytać w Hoduj z Głową Bydło nr 2/2016. ZAPRENUMERUJ