Doskonały TMR w teorii i praktyce
Firma Blattin w ostatnim tygodniu stycznia zorganizowała cykl spotkań w ramach XVI Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego. Jedno ze szkoleń odbyło się 27 stycznia w Nakle nad Notecią, a prezentacja pracy wozów paszowych w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym UTP w Bydgoszczy oddział w Minikowie.
Konferencję tradycyjnie jak co roku poprowadził prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. W swoim wystąpieniu omówił cechy dobrego TMR-u oraz sposoby na ocenę jego jakości.
- Aby zrobić dobry TMR należy zacząć od właściwego wyliczenia dawki pokarmowej, która będzie dostosowana do wydajności naszych krów. Następnie powinna być ona dobrze wymieszana w wozie paszowym oraz równomiernie rozsypana na całej długości stołu paszowego. Ostatnim elementem warunkującym produkcję dobrego TMR-u jest jego powtarzalność, która wpływa na prawidłową fermentację w żwaczu – tłumaczył prof. dr hab. Zygmunt M. Kowalski.
Krowy muszą pobierać więcej TMR-u
Dariusz Szopa, dyrektor działu Blattin Technika porównał pionowy i poziomy system tnąco-mieszający zastosowany w wozach paszowych. Zwrócił również uwagę, że przy wyborze odpowiedniego wozu paszowego należy kierować się m.in. wielkością stada oraz ilością grup technologicznych.
- Według moich doświadczeń w jednym m3 wozu można zrobić 300 kg TMR-u przy jego suchej masie wynoszącej 46 proc. Aby zrobić dobry TMR wóz paszowy powinien być wypełniony w 85-90 proc. – mówił Dariusz Szopa.
Podczas części praktycznej spotkania organizatorzy przeprowadzili test porównawczy dwóch wozów paszowych (pionowego i poziomego), który odbył się w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym UTP w Bydgoszczy oddział w Minikowie. Hodowcy sami mogli ocenić strukturę TMR-ów wykonanych przez maszyny z dwoma różnymi systemami tnąco-mieszającymi.
Dzisiaj, czyli 28 stycznia konferencja odbędzie się w Dworku Victoria Grajewo ul. Wojska Polskiego 82, 19-200 Grajewo woj. podlaskie, a w piątek 29 stycznia w Sali Bankietowej Wersal ul. Szosa Ciechanowska 3, 06-300 Przasnysz woj. mazowieckie.
Więcej informacji na temat Ogólnopolskiej Konferencji Hodowców Bydła Mlecznego będzie można znaleźć w Hoduj z Głową Bydło nr 2/2016. ZAPRENUMERUJ