Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) w połowie listopada zorganizowała IV Forum Genetyczne. Głównym tematem spotkania była indeks selekcyjny jako wsparcie hodowcy w ekonomicznym zarządzaniu stadem.
IV edycja Forum Genetycznego odbyła się w Centrum Edukacji Ekologicznej w Minikowie.
Indeks selekcyjny jako wsparcie hodowcy w ekonomicznym zarządzaniu stadem. To temat przewodni IV Forum Genetycznego zorganizowanego przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM).
W Centrum Edukacji Ekologicznej w Minikowie w woj. kujawsko-pomorskim 15 listopada odbyło się IV Forum Genetyczne, które poprowadziła Agnieszka Nowosielska i Sebastian Mucha.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka (PFHBiPM) i sfinansowane z Funduszu Promocji Mleka.
Żywienie, utrzymanie, dobrostan, status zdrowotny i w końcu, a może przede wszystkim, genetyka. Wszystkie te elementy wpływają na długowieczność krów. Od czego zależy długowieczność krów i co ma na nią istotny wpływ? Długowieczność to...
O tym jak uzyskać najwięcej korzyści z genotypowania bydła opowiedział prof. Donagh Berry z Irlandii. Dzięki tej metodzie można w łatwy sposób potwierdzić rodzicielstwo, a korzystając z bazy danych buhajów można odnaleźć ojca danego osobnika.
Genotypowanie pozwala również monitorować mutacje genetyczne o dużym efekcie, letalne oraz wrodzone. Na podstawie badania DNA można również określić skład mleka, które w przyszłości będą produkować krowy. Chodzi tu głównie o rodzaj beta-kazeiny, ponieważ producenci w niektórych krajach uzyskują wyższe ceny za mleko o wariancie A2.
Jak amerykańscy hodowcy poprawiają ekonomikę produkcji wykorzystując nowe trendy i technologie opowiedziała dr Sophie Eaglen z USA. Ekspertka podkreśliła, że testowanie genomowe polega na pobraniu próbki DNA w postaci włosów lub tkanki i oszacowaniu genomowych wartości hodowlanych cieląt.
Metoda ta pozwala przewidzieć wartość genetyczną z 75% dokładnością. Dzięki niej hodowca uzyskuje informację o genetycznej jakości stada, co pozwala mu na świadome podejmowanie decyzji hodowlanych.
Notowania bydła rzeźnego na rynku unijnym, na przełomie października i listopada, systematycznie rosną. Podobne trendy obserwuje się w Polsce, gdzie ceny skupu były zbliżone do średniej w Unii Europejskiej. Na rynku unijnym tak jak w...
Współczesne indeksy ekonomiczne, a postęp genetyczny w hodowli bydła mlecznego omówiła dr Katarzyna Stachowicz z Nowej Zelandii. Obecnie trwają tam prace nad wprowadzeniem do indeksu cech środowiskowych, które pozwolą zredukować emisję gazów cieplarnianych i zanieczyszczenie azotanami.
O nowych trendach w indeksach selekcyjnych opowiedział Krzysztof Bączkiewicz z CGen PFHBiPM. Podkreślił on, że celem indeksu selekcyjnego jest opisanie wartości bydła jedną liczbą, co umożliwia porównywanie i szeregowanie poszczególnych zwierząt. Indeks wskazuje również kierunek doskonalenia populacji i wyraża oczekiwania względem kolejnego pokolenia.
Na zakończenie sesji wykładowej o praktycznym stosowaniu narzędzi hodowlanych w stadzie opowiedział Mieczysław Kopiczko i Paweł Wierzbicki z działu hodowli PFHBiPM.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ