Dostawy mleka biją rekordy. Mimo niskich cen
W 2015 roku - mimo niższych o kilkanaście procent cen mleka w skupie - dostawy surowca do mleczarni w Unii Europejskiej zwiększyły się o 2,5 proc. (3,7 mln ton) do rekordowego poziomu 151,6 mln ton.
Dostawy mleka szczególnie poszły w górę (o 5 proc.) w ostatnim kwartale minionego roku. Jak informują analitycy BGŻ BNP Paribas był to efekt przede wszystkim korzystnych warunków pogodowych jesienią, co wydłużyło możliwość żywienia krów na pastwiskach.
Mlekomat – świeże mleko prosto od krowy
W najnowszym raporcie Komisji Europejskiej eksperci szacują, że w pierwszym kwartale br. dostawy mleka będą zbliżone do tych z ostatniego kwartału ub.r. Jeśli dopisywać będzie pogoda skupu surowca na niższym poziomie niż przed rokiem należy spodziewać się dopiero pod koniec roku. Analitycy przewidują jednak, że w br. dostawy będą o 1,4 proc. (2 mln ton) większe od ubiegłorocznych.
Wysoka dynamika wzrostu dostaw mleka zostanie utrzymana w Irlandii, Holandii i Danii, a w Polsce będzie na podobnym poziomie jak w ub.r. Komisja Europejska spodziewa się zatem, że ceny skupu surowca będą nadal spadać, szczególnie na początku 2016 r.
Produkcja odtłuszczonego mleka w proszku (OMP) po 8,3 proc. wzroście przed rokiem teraz ma pójść w górę o kolejne 5,6 proc. Wytwórczość serów zwiększy się o 1,2 proc., a ich eksport o 6 proc. Wzrostu produkcji należy spodziewać się też w przypadku masła - o 2,5 proc.