Czy krowy w zasuszeniu powinny być leczone?
Zasuszenie pozwala na regenerację gruczołu mlekowego. Jeśli wymię danej krowy w tym okresie będzie wolne od zakażeń, po rozpoczęciu kolejnej laktacji uzyskamy od niej dużo dobrej jakości mleka.
Opracowany blisko 40 lat temu przez National Mastitis Council 5-punktowy plan kontroli zapaleń wymienia zakładał między innymi leczenie wszystkich krów w zasuszeniu.
Leczyć czy nie leczyć?
- Ze względu na obawy społeczeństwa dotyczące nadużywania antybiotyków i związane z tym ograniczenia w krajach Unii Europejskiej, należy się zastanowić czy dywanowe leczenie krów w tym okresie jest nadal konieczne - pyta lekarz weterynarii Piotr Niewitecki.
Mastitis a środowisko. Jak ograniczyć liczbę zapaleń wymienia?
Lekarz weterynarii dobierając antybiotyki do leczenia w okresie zasuszania powinien wziąć pod uwagę rodzaj bakterii powodujących infekcję w danym stadzie tj. czy są to patogeny zakaźne czy środowiskowe oraz ich oporność na środki przeciwdrobnoustrojowe.
Decyzja o tym, czy krowy są leczone dywanowo czy selektywnie w danym stadzie, zawsze powinna być poprzedzona jego wnikliwą analizą.
- Na ogół przyjmuje się, że dla krów, które w danej laktacji nie miały klinicznej formy zapalenia wymienia i ich LKS nie przekracza 200 tys. na mililitr, można zastosować zasuszenie bez użycia antybiotyku. Należy jednak zawsze zabezpieczyć wymię przed wniknięciem chorobotwórczych bakterii stosując sztuczny czop uszczelniający kanał strzykowy - mówi Niewitecki.
Kiedy leczymy antybiotykiem?
Leczenie wszystkich krów w zasuszeniu przy użyciu dowymieniowych środków przeciwdrobnoustrojowych pozostaje jednym z głównych zaleceń w gospodarstwach mających problem z podwyższoną liczbą komórek somatycznych oraz wysokim wskaźnikiem występowania klinicznego mastitis.
Hodowcy rezygnowali z oceny użytkowości przez koronawirusa
Stosuje się je w celu wyleczenia istniejących zakażeń, także tych które przebiegają bez objawów klinicznych oraz zapobiegawczo, w celu ograniczenia występowania nowych zakażeń do których mogłoby dojść w tym okresie.
- W czasie zasuszenia i regeneracji gruczołu może dojść do wyeliminowania zakażeń i samowyleczenia zakażonych ćwiartek. Proces ten jest dużo bardziej skuteczny w połączeniu z terapią antybiotykową. Można w nim zastosować wyższe dawki leków niż w laktacji, ich czas działania jest dłuższy i nie są one zdajane wraz mlekiem - tłumaczy Piotr Niewitecki.
Antybiotyki używane w tubach DC różnią się od tych stosowanych w okresie produkcyjnym zwierząt.
Dłuższy czas działania pozwala na zwalczenie trudno leczących się zakażeń wywołanych np. przez gronkowca złocistego (Staphylococcus aureus), czy paciorkowce jak Streptococcus uberis.
Strzyk musi mieć barierę
- Terapia krów zasuszonych to nie tylko walka z istniejącą infekcją. Drugim celem jest niedopuszczanie do zakażeń w tym okresie. Ich najwyższe ryzyko występuje w jego początkowej i końcowej fazie - dodaje Niewitecki.
Hodowcy poprawili rozród krów
Tworzenie się czopu keratynowego w okresie zasuszenia jest kluczowym elementem naturalnej ochrony krowy przed infekcją wymienia. Jednak nie wszystkie zwierzęta go wytworzą lub nie zawsze będzie on skutecznie blokował dostęp patogenów do wnętrza gruczołu przez cały ten czas.
- Aby temu zapobiec możemy użyć zewnętrznych lub dostrzykowych preparatów tworzących skuteczną barierę oddzielającą gruczoł mlekowy od środowiska zewnętrznego - podsumowuje Piotr Niewitecki.
Lekarz weterynarii Piotr Niewitecki reprezentuje Kujawską Grupę Weterynaryjną Kruszwica/Osięciny, Laboratorium Badania Mleka Zdrowe Wymię oraz Opiekę weterynaryjna Chiron.
Piąty artykuł z serii "Zdrowe Wymię" dotyczy okresu zasuszenia krów mlecznych oraz decyzji o podejmowaniu leczenia gruczołu mlekowego z użyciem antybiotyku. Będzie go można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 3/2021. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)