Mastitis a środowisko. Jak ograniczyć liczbę zapaleń wymienia?
Bakterie są w każdym środowisku bytowania krów. Niektóre z nich mogą powodować zapalenie gruczołu mlekowego czyli mastitis.
Hodowcy bydła i producenci mleka mogą ograniczać liczbę bakterii w bezpośrednim otoczeniu krów, dbać o to aby nie przedostawały się one do kanału strzykowego oraz wspierać naturalne mechanizmy odpornościowe zwierząt.
Legowiska muszą być wymiarowe
Właściwy wymiar i odpowiednie wyregulowanie stanowiska legowiskowego za pomocą wygrodzeń, to kolejny czynnik, który istotnie wpływa na produkcję mleka oraz na częstotliwość występowania w stadzie stanów zapalnych wymienia.
- Krowy, które leżą w prawidłowych legowiskach nie zanieczyszczają odchodami miejsc w których przebywają. Dzięki temu unikają kontaktu wymienia z kałem, który grozi pojawieniem się mastitis - mówi lekarz weterynarii Piotr Niewitecki.
Zobacz jak praca sprzętu udojowego wpływa na mastitis
Inaczej należy spojrzeć na obory uwiązowe i na głębokiej ściółce. W pierwszym przypadku wiemy, gdzie będzie znajdowało się wymię leżącej krowy i możemy zadbać o to, żeby było tam sucho i czysto.
W oborze na głębokiej ściółce krowy leżą gdzie chcą, co na pewno jest dla nich bardzo wygodne. Niestety zazwyczaj oddają kał w te same miejsca, w których przebywają.
Poza regularną wymianą ściółki na legowiskach i dosypywaniu świeżej słomy, do stanowisk z głęboką ściółką możemy używać także suchej dezynfekcji.
Istotny pod kątem środowiskowych zapaleń wymienia jest również rodzaj materiału używanego do ścielenia.
Do ścielenia możemy użyć zarówno materiału organicznego np. słomy, trocin i popularnego w dużych gospodarstwach separartu z gnojowicy lub materiału nieorganicznego jakim jest piasek.
- Niezależnie od materiału wykorzystywanego do ścielenia legowisk najbardziej istotne jest to, aby były one regularnie sprzątane i zachowane w czystości - tłumaczy Niewitecki.
Lekarz weterynarii Piotr Niewitecki reprezentuje Kujawską Grupę Weterynaryjną Kruszwica/Osięciny, Laboratorium Badania Mleka Zdrowe Wymię oraz Opiekę weterynaryjna Chiron.
Artykuł na temat wpływ warunków środowiskowych na liczbę komórek somatycznych i występowanie mastitis będzie można znaleźć w najnowszym wydaniu magazynu "Hoduj z Głową Bydło" nr 2/2021. ZAPRENUMERUJ
- Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)