Copa Cogeca apeluje o interwencję na rynku mleka

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
18-04-2020,10:00 Aktualizacja: 17-04-2020,19:01
A A A

Epidemia Covid-19 wciąż się rozprzestrzenia. Copa-Cogeca przedstawiła Komisji Europejskiej swoje poglądy na temat wpływu wirusa na sektor produktów mlecznych. Apeluje również o interwencję.

Rynek mleczarski Unii Europejskiej oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki, zdaniem Copa Cogeca, zostały najbardziej dotknięte epidemią Covid-19.

"Obecnie na unijnym rynku panują bardzo negatywne nastroje, co powoduje spadek cen i to w szczycie sezonu. Notowania niektórych produktów mlecznych znacznie spadły. W przypadku odtłuszczonego mleka w proszku obniżyły się gwałtownie do poziomu interwencji. Wszystko to stwarza ogromną presję na ceny u producenta" czytamy w komunikacie Copa Cogeca.

CGen, Indekst Ekonomiczny, Centrum Genetyczne, PFHBiPM, Indeks Ekonomiczny, buhaje, samice, hodowcy bydła mlecznego

Znamy wyniki Indeksu Ekonomicznego dla sezonu 2020.1

Hodowcy bydła i producenci mleka mogą zapoznać się z nowymi rankingami buhajów, najlepszych samic i stad oraz z podsumowaniem genotypowania bazującym na wynikach oceny z sezonu 2020.1. Centrum Genetyczne zamieściło nowe aktualne wartości...

Epidemia Covid-19 doprowadziła do destabilizacji na unijnym rynku mleka. Zamknięcie granic spowodowało obawy o funkcjonowanie handlu produktami mlecznymi wewnątrz UE, który jest bardzo dynamiczny.

Zamknięcie branży gastronomicznej również wywarło znaczące skutki na rynek produktów mleczarskich. W niektórych krajach doszło do zaburzenia podaży i zakłóceń między dostawcami a dystrybutorami.

Konsumenci w pierwszych tygodniach epidemii koronawirusa kupowali produkty o dłuższym okresie przydatności, np. UHT. Obniżył się popyt na wysokiej jakości sery.

Część świeżego mleka, z uwagi na problemy branży gastronomicznej, została przetworzona na inne produkty, np. odtłuszczone mleko w proszku.

Popyt na mleko i produkty mleczne spadł również z powodu problemów branży turystycznej.

cena skupu mleka, skup interwencyjny, bydło mleczne, producenci mleka, Spomlek

Cena skupu mleka spadnie do 1 zł za litr?

COVID-19 wywołał ograniczenia w eksporcie mleka oraz spadek konsumpcji wewnętrznej. Może to wywołać upadki najsłabszych mleczarni i gospodarstw produkujących mleko.   - Eksport mleka nie załamie się całkowicie, ale znacząco spadnie. Spadnie...

Copa Cogeca zwraca także uwagę na problemy z dostępem do siły roboczej w krajach najbardziej dotkniętych epidemią Covid-19.

"Wielu ludzi pracujących w zbiórce mleka i jego przetwórstwie choruje albo podlega kwarantannie. Już samo to prowadzi do zmniejszenia zdolności zbiórki i zdolności przetwórczej. Wywiera to poważne konsekwencje w gospodarstwach oraz dla przetwórców, którzy są zmuszeni zamykać swoje zakłady. Problemem jest również brak sprzętu ochronnego" czytamy w komunikacie organizacji zamieszczonym przez Polską Federację Hodowców Bydła i Producentów Mleka.

Problemy dotykają również eksport produktów mleczarskich, głównie do Chin.

Copa Cogeca apeluje więc do Komisji Europejskiej o interwencję.

Komisja Europejska powinna przyjąć i wdrożyć środki, które pomogą zapewnić funkcjonowanie rynku mleczarskiego.

mleko sienne, Spółka Rolnicza Juchowo, krowy mleczne, siano, pastwisko, omega-3, CLA, witamina A, witamina E,

Mleko sienne czyli prozdrowotny nabiał

Mleko sienne, czyli wyprodukowane głównie z siana i trawy, zawiera duże ilości niezbędnych w diecie człowieka kwasów tłuszczowych omega-3 oraz sprzężonego kwasu linolowego (CLA). Produkcja mleka siennego sięga około V wieku przed...

Producenci mleka i spółdzielnie mleczarskie dzięki tym środkom powinni dalej prowadzić swoją działalność po to, aby zagwarantować codzienne dostawy produktów mlecznych obywatelom Unii Europejskiej.

Prywatne przechowywanie wszystkich produktów mlecznych, w tym odtłuszczonego mleka w proszku, wszystkich rodzajów sera i masła, powinno zostać uruchomione.

Działania te powinny być finansowane poza budżetem Wspólnej Polityki Rolnej.

KE powinna także ocenić wpływ zamknięcia szkół na dostawy mleka i produktów mlecznych do tych placówek.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA