Cena wołowiny uzależniona od Brexitu?

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
15-04-2017,8:00 Aktualizacja: 14-04-2017,11:31
A A A

Producenci wołowiny w Polsce martwią się o skutki, jakie przyniesie ze sobą wyjście Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej – informuje TVP 1. Może się to bowiem przyczynić do nadwyżki tego mięsa na rynku Wspólnoty. Wiele zależy od warunków Brexitu.

Wielka Brytania może się zdecydować na tzw. twardy Brexit. W takim przypadku znajdzie się ona poza wspólnotą gospodarczą. To może nieść ze sobą niebezpieczne dla rolnictwa pozostałych krajów członkowskich konsekwencje, ponieważ w takim przypadku będzie ona dla członków Unii Europejskiej krajem trzecim.

Producenci wołowiny nie tylko z Polski, ale także z innych unijnych krajów, które produkują dużo tego mięsa są więc zaniepokojeni. Dlaczego? Ponieważ np. Irlandia każdego roku dostarcza na wyspy 300 tysięcy ton wołowiny. Przekierowanie jej na unijny okrojony brakiem Wielkiej Brytanii rynek musi mieć swoje konsekwencje.

wołowina, eksport wołowiny, handel mięsem, mięso, import wołowiny, mięso

Są najnowsze prognozy dla rynku wołowiny. Produkcja będzie wyższa

W 2017 r. kraje Wspólnoty wyprodukują (netto) 7 mln 960 tys. ton mięsa wołowego, czyli o 1,2 proc. więcej niż rok wcześniej - prognozują w najnowszym raporcie eksperci Komisji Europejskiej.   Będzie to możliwe dzięki większej liczbie...

- Irlandczycy sprzedają 4 proc. swojej produkcji do krajów trzecich. Gwałtowne zwiększenie tego eksportu na te rynki raczej jest niemożliwe. Będą musieli sprzedawać to w Europie i to my będziemy dla nich głównym konkurentem - tłumaczy Jerzy Wierzbicki, prezes Polskiego Zrzeszenia Producentów Bydła Mięsnego.

Produkcja bydła opasowego w Polsce ma przed sobą duże perspektywy głównie z powodu bardzo dobrej bazy paszowej i dużej ilości wciąż niewykorzystanych areałów. Ponadto rolnicy, którzy chcą budować nowe obory czy bukaciarnie nie mają takich problemów z uzyskaniem pozwolenia jak np. hodowcy trzody chlewnej. Ciągle rośnie także zamożność społeczeństwa co wskazuje, że prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości wzrośnie spożycie tego mięsa.

UE wg różnych prognoz wyprodukuje w tym roku niema 8 mln ton wołowiny. Jej spożycie na naszym kontynencie ma wynieść 7,85 mln ton co pokazuje, że mimo niepokojących prognoz dotyczących Brexitu wciąż jest miejsce na produkcję tego mięsa.

Wielka Brytania jest dla Polski drugim rynkiem zbyt jeśli chodzi o żywność w tym drób, mleko oraz wołowinę. Jak informuje TVP 1 w zeszłym roku wartość sprzedanych tam polskich produktów rolno-spożywczych wyniosła ponad dwa miliardy euro.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA