Bydło mleczne pod kontrolą, czyli stado w smartfonie

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Tomasz Kodłubański | redakcja@agropolska.pl
30-05-2017,10:15 Aktualizacja: 30-05-2017,10:25
A A A

Od drugiego kwartału 2017 r. hodowcy z ponad 150 gospodarstw mlecznych w całej Polsce będący pod oceną wartości użytkowej będą mogli testować nowy program internetowy obserwacji stada na swoich komputerach i smartfonach.

SOL czyli Stado on line to program do zarządzania stadem bydła ma służyć hodowcom bydła mlecznego.

Przede wszystkim ma on ułatwić im codzienną ciężką pracę i umożliwić wykorzystanie informacji, które są dostarczane producentom m.in. w ramach oceny użytkowości mlecznej.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Cena mleka będzie wysoka i stabilna

Cena skupu mleka w kwietniu 2017 roku według Głównego Urzędu Statystycznego wyniosła 130,93 złotych za hektolitr tj. 1,30 złotych za litr i była wyższa o 27,4 proc. niż w kwietniu 2016 r. oraz o 0,4 proc. niższa od ceny wypłaconej w marcu...
Prace nad tym programem zaczęły się dwa lata temu - wiosną 2015 r. Przewodzili im dr hab. Krzysztof Słoniewski i Piotr Goździkiewicz. Współpracowali w tym zakresie z wieloma hodowcami.

- SOL ma być przede wszystkim programem wspierającym zarządzanie stadem bydła mlecznego - informuje dr hab. Krzysztof Słoniewski, szef Wydziału Badań i Rozwoju PFHBiPM.

Słoniewski o programie SOL wypowiada się w samych superlatywach i tłumaczy dlaczego jest potrzebny. - Generalnie pojawienie się takich programów jest owocem dwóch zjawisk. Jednym z nich jest postępująca koncentracja i automatyzacja produkcji. W rezultacie hodowca ma "na głowie" coraz więcej zwierząt, a urządzenia automatyczne dostarczają mu coraz więcej danych o tych zwierzętach - tłumaczy.

- Do tego dochodzą informacje pochodzące z innych źródeł - z oceny wartości użytkowej, z oceny wartości hodowlanej, z wyników badań weterynaryjnych i testów laboratoryjnych. Od niedawna doszły do tego informacje otrzymywane dzięki genotypowaniu zwierząt - zaznacza Słoniewski.

krowy mleczne, nonGMO, pasze bez GMO, GMO

Mleko od krów żywionych bez GMO coraz popularniejsze

Producenci mleka mimo że ustawa paszowa zakazująca stosowania w żywieniu krów mlecznych komponentów GMO wchodzi w życie dopiero w 2019 r., już dzisiaj muszą przestawiać się na pasze bez komponentów modyfikowanych genetycznie....
Z drugiej strony, łatwy dostęp do urządzeń elektronicznych oraz możliwość przesyłania danych za pośrednictwem internetu umożliwiają przetworzenie tych danych w informacje, które hodowca może wykorzystać z pożytkiem dla siebie. Bezprzewodowy internet i korzystające z niego urządzenia mobilne, takie jak tablety czy smartfony, pozwoliły dodatkowo na wyjście programów "w teren".

Poczynione obserwacje można teraz wprowadzać bezpośrednio w oborze lub na pastwisku i tam uzyskiwać potrzebne informacje o danym zwierzęciu.

Program dostępny poprzez nośnik elektroniczny rejestruje takie dane jak przybycie, ubycie i przemieszczanie się zwierząt w gospodarstwie, rejestruje wycielenia i liczbę urodzonych cieląt, rejestruje ruje, pokrycia, inseminację, poronienia oraz wyniki badań na cielność, a także zasuszenia.

W programie można też zapisywać wyniki oceny kondycji krów i jałówek. Inne opcje SOL-a pozwalają na odnotowywanie zabiegów weterynaryjnych, leków przepisanych oraz skutków jakie ich działanie przynosi na podniesienie zdrowotności stada.

Tym, co wyróżnia nowe oprogramowanie od innych tego typu aplikacji dostępnych na rynku jest niewątpliwie to, iż posiada wszystkie funkcje "klasycznego" programu do zarządzania stadem, a ponadto pozwala na wymianę danych z systemami zewnętrznymi oraz realizację obowiązków narzuconych prawnie (np. IRZ) oraz oferuje dostęp do innych usług, takich jak rejestracja i analiza danych dotyczących zdrowia oraz zabiegów leczniczych i profilaktycznych.

Dodatkowo aplikacja pozwala na dostęp do wszystkich danych dostosowywany do użytkownika, przez samego użytkownika i według jego oczekiwań.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 6/2024

Hoduj z głową świnie:

-Choroba obrzękowa niejedno ma imię

-Białko paszowe - problem rzeczywisty czy wydumany?

-Remont stada własny lub z zakupu?

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 6/2024

Hoduj z głową bydło:

-Czy i jak stosować aminokwasy chronione?

-Dlaczego wciąż przekarmiamy krowy białkiem?

-IBR, czyli wyzwanie dla nowoczesnych hodowców

PRENUMERATA