Bujatria XXI wieku tematem konferencji w Polanicy Zdroju

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: Mirosław Lewandowski | lewandowski@apra.pl
23-06-2017,8:00 Aktualizacja: 23-06-2017,13:25
A A A

Słowo „bujatria” pochodzi z języka greckiego i oznacza lecznictwo bydła. W ramach tej konferencji zamierzamy przedstawić najnowsze osiągnięcia i trendy we wszystkich dziedzinach dotyczących hodowli bydła, w tym utrzymania, żywienia, doju mechanicznego, profilaktyki i terapii chorób występujących u tych zwierząt - mówił prof. dr hab. Jan Twardoń z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu otwierając konferencję międzynarodową w Polanicy Zdroju.

mleko, cena mleka,  producenci mleka, mleczarnie

Mleczarnie w UE utrzymują stabilne ceny mleka

Producenci mleka w Unii Europejskiej w maju otrzymywali za surowiec o około trzy grosze mniej niż miesiąc wcześniej. Spadek cen nie jest jednak aż tak duży z uwagi na to, że Komisja Europejska zweryfikowała kwietniowe notowania i okazało się, że...

Konferencja rozpoczęła się w czwartek 22 czerwca i potrwa do soboty 24 czerwca. Podczas spotkania uczestnicy wysłuchają kilkanaście wykładów wygłoszonych przez prelegentów z Polski i zagranicy.

Lekarze weterynarii oraz hodowcy pierwszego dnia konferencji wysłuchali cztery wykłady. Prof. Walter Baumgartner z Uniwersytetu w Wiedniu mówił o chorobie guzowatej skóry bydła.

- Większość naukowców twierdzi, że bardzo trudno jest usunąć tę chorobę z populacji bydła, ponieważ ma ona charakter enzootyczny czyli utrzymuje się przez kilka lat na danym terenie. Jedynym rozwiązaniem jest wieloletnie szczepienie, a także dbałość o bioasekurację - tłumaczył Walter Baumgartner.

Samochody przewożące zwierzęta powinny być dezynfekowane i myte. Ponadto powinien być prowadzony także monitoring i kontrola handlu. Nie powinniśmy ich transportować z terenów zainfekowanych.

Bratoszewice, XXIX edycja Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych, bydło mleczne, bydło, konkurs

Bydło mleczne górą w Bratoszewicach

17 i 18 czerwca na terenach wystawowych Łódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach odbyła się XXIX edycja Wojewódzkiej Wystawy Zwierząt Hodowlanych połączona z targami rolnymi "W Sercu Polski". Podczas...

Kiedy choroba pojawi się w pobliżu kraju od niej wolnego istnieją trzy możliwości postępowania. Pierwsza to szczepienia awaryjne, które chronią jedynie przed pojawieniem się objawów klinicznych, ale nie przed infekcją.

Szczepienia ochronne to druga możliwość postępowania. Ich wprowadzenie zależy jednak od decyzji władz danego kraju. Można także łączyć oba szczepienia.

- Przenosimy informacje o zdrowotności zwierząt do systemów elektronicznych, żeby poprawić komunikację między hodowcą, lekarzem weterynarii, hodowcą a korektorem czy korektorem a lekarzem - mówiła dr Katarzyna Rzewuska z Centrum Genetycznego PFHBiPM, która omówiła aplikację CGen.

Aplikacja jest już w użytku. Działa w internecie, ale każdy kto wchodzi do projektu pracuje na swoim indywidualnym koncie.

- Aplikacja wydaje się być dość skomplikowana, ale w praktyce jest bardzo łatwa w obsłudze. Cały proces wyszukiwania zwierząt wynosi cztery sekundy. Wiele osób obawiało się, że wydłuży ona czas pracy, okazało się że tak nie jest - podkreślała Rzewuska.

Uczestnicy konferencji wysłuchali także wykładów na temat wykorzystania ziół i naturalnych składników w profilaktyce chorób bydła. Przedstawiła go Izabela Gwincińska z firmy Over. Natomiast dr Grzegorz Dejneka z UP we Wrocławiu mówił o ludzkich czynnikach w zaburzeniach w rozrodzie bydła.

Poleć
Udostępnij
Aktualne wydanie
Hoduj z głową świnie 5/2024

Hoduj z głową świnie:

-Jakie źródło energii jest najlepsze

-Żeby loszki nie były tucznikami

-Nie ma paszy wolnej od mikotoksyn

-Rolnictwo 4.0 w chlewni

PRENUMERATA


 

Aktualne wydanie
Hoduj z głową bydło 5/2024

Hoduj z głową bydło:

-Ketozie można i trzeba zapobiegać

-Specyfika żywienia krów mlecznych w zasuszeniu

-Bolusy na lepszy start

PRENUMERATA