400 złotych dopłaty do krowy mamki na pastwisku?
Krowy utrzymywane na pastwiskach w systemie otwartym będą objęte jednym z działań w ramach ekoschematu dobrostan zwierząt. Hodowcy mogą liczyć na wsparcie w wysokości około 400 złotych do sztuki.
Postawił na szybki postęp hodowlany i opas na sucho
Komitet Monitorujący Krajowy Plan Strategiczny przyjął zmiany w zakresie dobrostanu zwierząt. Polegały one między innymi na jasnym określeniu chowu otwartego jako jednego z działań w zakresie dobrostan krów mamek.
Rolnik prowadzących chów otwarty nie zostanie wykluczony ze wsparcia i będzie mógł liczyć na dopłatę w wysokości około 400 złotych do sztuki. Wystarczy, że zapewni zwierzętom powierzchnię bytową większą o 20% niż tę określoną w przepisach o minimalnych warunkach utrzymania zwierząt.
Druga zmiana dotyczy oddzielenia wszystkich działań dobrostanowych od siebie. Dzięki temu hodowcy będą mogli oddzielnie i bez warunkowości realizować poszczególne elementy jak zwiększenie powierzchni, uwolnienie z łańcucha, wypas, wybieg i ściółkowanie.
- Bardzo się cieszę, z tych zmian. To odpowiedź na oczekiwania rolników, hodowców i producentów żywca wołowego, które zgłaszaliśmy od kilku miesięcy. Nie byłyby one możliwe bez woli politycznej i otwartości na dyskusje z organizacjami rolniczymi i rolnikami ze strony Wicepremiera i Ministra Rolnictwa Henryka Kowalczyka oraz Komisarza ds. Rolnictwa UE Janusza Wojciechowskiego - mówi Jacek Zarzecki, prezes Polskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Mięsnego.
Spadek cen w skupach bydła rzeźnego
Zarzecki podkreśla, że małymi krokami poprawiamy KPS tak, żeby jak największa liczba rolników mogła skorzystać z pomocy dobrostanowej a co za tym idzie, żeby jak najwięcej zwierząt było objętych tym wsparciem.
Dzięki tym zmianom w bardzo krótkim czasie Polska może się znaleźć w czołówce krajów UE w zakresie dobrostanu zwierząt.
- Będziemy monitorowali działania dobrostanowe i tak nimi kierowali, żeby wykorzystać te środki w całości - mówi Jacek Zarzecki dodając:
- W kolejnym etapie będziemy przyglądali się wsparciu w zakresie wypasu opasów, aby od roku 2024 zadziałały inne mechanizmy wsparcia, jeżeli ta forma pomocy nie będzie się cieszyła zainteresowaniem rolników.
Więcej informacji na temat hodowli bydła oraz produkcji mleka znajdziesz w magazynie "Hoduj z Głową Bydło" ZAPRENUMERUJ
Książki warte polecenia: Sygnały racic|Rozród - Praktyczny przewodnik zarządzania rozrodem (Cow Signals)