Sprzeciw wobec zakazu hodowli zwierząt futerkowych i uboju rytualnego

Poleć
Udostępnij
Autor tekstu: (zac) | redakcja@agropolska.pl
30-11-2017,18:00 Aktualizacja: 30-11-2017,18:52
A A A

Zarządy Krajowej Rady Izb Rolniczych oraz Federacji Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec szykowanych zmian w ustawie o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw.

"Uważamy, że szkodliwa kampania zorganizowanych grup interesów finansujących i wspierających działania tzw. grup ekologicznych, wykorzystujących wrażliwość Polaków ma na celu likwidację prężnie rozwijającej się polskiej branży futrzarskiej" - czytamy w stanowisku.

hodowla zwierząt futerkowych, zwierzęta futerkowe, ustawa o ochronie zwierząt, branża futerkowa, sejm, norki

Zakaz hodowli na futra może poczekać. PiS łagodzi stanowisko

Nawet dziesięć lat może wynieść vacatio legis przepisu zamykającego fermy norek. PiS łagodzi stanowisko - donosi czwartkowa "Rzeczpospolita". Podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami, zakaz trzymania psów na łańcuchu,...
Organizacje podkreślają, że na likwidacji tej branży zyskają tylko "korporacje zachodnie rozwijając sieć spalarni i dyktując ceny produktów spożywczych". 

Wartość ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego, które utylizują zakłady mięsne, w tym drobiarskie i zakłady przetwórstwa rybnego to ponad 600 mln zł rocznie.

"Należy podkreślić, że futrzarstwo to najbardziej rozwijająca się i dochodowa branża rolnictwa polskiego. To przykład sukcesu, który przynosi 4 proc. wartości całego polskiego eksportu produktów pochodzenia zwierzęcego i około 7 proc. wartości całego eksportu produktów rolnictwa, leśnictwa i rybactwa. Roczny udział tej branży w PKB wynosi 1,5 mld zł. Zatrudnionych w tej branży jest 60 tys. osób" - argumentuje KRIR oraz Federacja ZPDiWR.

Obie organizacje zwracają uwagę, że proponowane zapisy ustawy to nie tylko likwidacja branży futrzarskiej, ale także wprowadzenie zakazu uboju rytualnego.

ubój rytualny, Rada Sektora Wołowiny, wołowina, eksport wołowiny, produkcja wołowiny, branża mięsna

Producenci wołowiny przeciw zakazaniu uboju rytualnego. Już policzyli straty

Producenci wołowiny są przeciwni wprowadzeniu zakazu uboju rytualnego, który zakłada poselski projekt ustawy o ochronie zwierząt - wynika ze stanowiska Rady Sektora Wołowiny. Podkreślają, że taki ubój jest warunkiem eksportu mięsa do...
"Budzi się wiele wątpliwości, czy nadal dynamicznie rozwijać się będzie eksport wołowiny? W latach 2005-2016 r. eksport polskiej wołowiny zwiększył się prawie trzykrotnie. Tylko w zeszłym roku wzrost eksportu wyniósł 497 tys. ton, a w obecnym osiągnie blisko 600 tys. ton. Czy nie są  to wystarczające powody, by nie było zmian w ustawie z 2007 roku?" - pytają.

W stanowisku podpisanym przez prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza oraz prezesa FZPDiWR Leszka Derezińskiego czytamy, że "ogromną rolę w polskim eksporcie wołowiny stanowi właśnie ubój rytualny, dzięki któremu odzyskaliśmy 40 rynków w ciągu ostatnich 2 lat. Ogromna praca polskiego rządu, ministerstwa rolnictwa i branży wołowiny włożona w odzyskanie tylu rynków zbytu i pozyskiwanie nowych rynków wołowiny  zostanie przekreślona jednym zapisem w ustawie".

Krajowa Rada Izb Rolniczych oraz Federacja Związków Pracodawców-Dzierżawców i Właścicieli Rolnych podkreślają, że "wprowadzenie proponowanych przepisów spowoduje gwałtowne zachwiane rynku wołowiny i gwałtownie obniży się opłacalność produkcji". 

[WIDEO] Polscy hodowcy, czyli to z czego dumna jest polska gospodarka

rolnictwo, hodowla i chów zwierząt futerkowych, dobrostan, prawo, przepisy

Hodowla zwierząt futerkowych tak, ale na określonych zasadach

Polacy są coraz bardziej zainteresowani dobrostanem zwierząt. Ponad 82 proc. mieszkańców terenów wiejskich uważa, że hodowla zwierząt futerkowych w Polsce powinna być dopuszczalna. 22 kwietnia branża hodowców zwierząt...
"Cena żywca wołowego spadną z dnia na dzień (jak obliczyli to ekonomiści) nawet do 15 proc. gwałtownie obniżając dochody rolników. Konsekwencje poniosą także pracownicy zakładów ubojowych w wyniku redukcji zatrudnienia" - ostrzegają.

Biorąc pod uwagę przytoczone argumenty obie organizacje 29 listopada zwróciły się do ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela o "przeanalizowanie poruszonych problemów, które mogą przynieść jedynie straty dla polskiej gospodarki".

***

Poselski projekt nowelizacji ustawy o zmianie ustawy o ochronie zwierząt oraz niektórych innych ustaw, pod którym podpisał m.in. prezes PiS Jarosław Kaczyński, trafił do Sejmu 6 listopada.

Parlamentarzyści podkreślają, że dotyczy "wzmocnienia ochrony prawnej zwierząt" przez wprowadzenie zakazu hodowli zwierząt w celu pozyskiwania z nich futer i wykorzystywania zwierząt w cyrkach, doprecyzowanie obowiązków gmin dotyczących realizacji programu opieki nad bezdomnymi zwierzętami oraz w zakresie pokrywania kosztów zapewnienia tymczasowej opieki zwierząt odebranych interwencyjnie, rozszerzenie katalogu czynów uznanych za znęcanie się nad zwierzętami oraz podwyższenie kar za znęcanie się nad zwierzętami.

Poleć
Udostępnij